Golden Bell Awards 2017: Nominations List

Best Dramas:
Abula’s Three Women (阿不拉的三個女人) (FTV)
Game (明天一起去樂園) (Hakka TV)
Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼) (TTV)
Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴) (TTV)
Family Time (酸甜之味) (PTS)

Best Mini-series/ Tele-movies:
Far and Away (外鄉女): Black Beauty (黑美人) (FTV)
The Devil Game (劣人傳之詭計) (Youku)
The Teenage Psychic (通靈少女) (PTS)
She’s Family (媽媽不見了) (FTV)

Best Leading Actor – Drama:
Chris Wu (吳慷仁) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Wes Luo (宏正) – High 5 Basketball (High 5 制霸青春) (GTV)
Roy Liu (劉德凱) – Never Forget Then (這些年那些事) (CTV)
Fan Guang Yao (樊光耀): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Blue Lan (藍正龍) – Qseries (植劇場): Miss Jiang, You Talked About Love It (姜老師,妳談過戀愛嗎?) (TTV)

Best Leading Actress – Drama:
Queenie Fang (方宥心) – Reborn from the Dust (蘇足) (DaAi TV)
Allison Lin (林予晞) – Love By Design (必勝練習生) (TTV)
Ke Shu Qin (柯淑勤) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Rainie Yang (楊丞琳) – Qseries (植劇場): Life PLan A and B (荼蘼) (TTV)
Yang Gui Mei (楊貴媚) – Life List (遺憾拼圖) (TTV)

Best Supporting Actor – Drama:
Zhang Ke Zhong (章可中) – Qseries (植劇場): Miss Jiang, You Talked About Love It (姜老師,妳談過戀愛嗎?)
Greg Hsu (許光漢) – Qseries (植劇場): Miss Jiang, You Talked About Love It (姜老師,妳談過戀愛嗎?)
You An Shun (游安順) – Abula’s Three Women (阿不拉的三個女人)
Huang Shang He (黃尚禾) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)
Johnny Lu (路斯明) – Qseries (植劇場): Life PLan A and B (荼蘼)

Best Supporting Actress – Drama:
Ariel An (安唯綾) – Game (明天一起去樂園)
Sun Ke Fang (孫可芳) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)
Chen Yu (陳妤) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
You Qiao Xuan (游蕎軒) – Reborn from the Dust (蘇足)
Liu Yu Ci (劉于慈) – Tonight (今晚,你想點什麼) (PTS)

Best New Actors / Actresses – Drama:
He Yu Chen (禾語辰) – Qseries (植劇場): Miss Jiang, You Talked About Love It (姜老師,妳談過戀愛嗎?)
Cammy Jiang (江宜蓉) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Ha Xiao Yuan (哈孝遠) – Family Time (酸甜之味)
Sun Ke Fang (孫可芳) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)
Chen Yu (陳妤) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)

Best Director – Drama:
Wang Ming Tai (王明台) – Qseries (植劇場): Miss Jiang, You Talked About Love It (姜老師,妳談過戀愛嗎?)
Toyoharu Kitamura (北村豐晴) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Wang Zi Ping (林子平) – High 5 Basketball (High 5 制霸青春)
Ke Zhen Nian (柯貞年) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)
Xu Zhao Ren (許肇任) – Family Time (酸甜之味)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Wong Kong Cheng (王孔澂), Wang Ci Yang (王詞仰), Wu Han Jie (吳翰杰), Lin Pin Jun (林品君), Ke Zhen Nian (柯貞年), Chen Shi Jie (陳世杰), Fu Kai Ling (傅凱羚), Zhan Jun Jie (詹俊傑) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)
Ryan Tu (杜政哲) and Yang Hui Wen (楊惠文) – Family Time (酸甜之味)
Mag Hsu (徐譽庭) – Qseries (植劇場): Life PLan A and B (荼蘼)
Zhang Ke Xin (張可欣) and Wen Yu Fang (溫郁芳) – Qseries (植劇場): Love of Sandstorm (戀愛沙塵暴)
Peng Yi Jing (彭怡菁) and Wen Hui Ming (溫慧明) – Game (明天一起去樂園)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Chris Wu (吳慷仁) – We Are One (望月) (DaAi TV)
Christopher Lee (李銘順) – The Long Goodbye (告別) (PTS’ Life Story Collection) (PTS)
Ke Shu Yuan (柯叔元) – Far and Away (外鄉女): Black Beauty (黑美人)
Fo Meng Bo (傅孟柏) – The Last Verse (最後的詩句) (PTS)
Lan Wei Hua (藍葦華) – The Cage (鴿籠) (PTS’ Student Life Story Collection) (PTS)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Tiffany Hsu (許瑋甯) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Possessed (鬼迷心竅) (PTS)
Guo Shu Yao (郭書瑤) – The Teenage Psychic (通靈少女)
Annie Chen (陳庭妮) – The Long Goodbye (告別)
Cheryl Yang (楊謹華) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Endless Love (新不了情) (PTS)
Wen Zhen Ling (温貞菱) – The Last Verse (最後的詩句)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wu Kun Da (吳昆達) – Time to Say Goodbye (愛別離) (PTS)
Gao Meng Jie (高盟傑) – The Last Verse (最後的詩句)
Zhang Han (張翰) – Upstream (濁流) (PTS)
Cai Chen Nan (蔡振南) – She’s Family (媽媽不見了)
Xie Fei (謝飛) – Their Heaven (TMD天堂) (CTV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Nana Lee (李千娜) – The Teenage Psychic (通靈少女)
Zhou Heng Yin (周姮吟) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Norway’s Forest (挪威的森林) (PTS)
Yang Gui Mei (楊貴媚) – She’s Family (媽媽不見了)
Yang Li Yin (楊麗音) – Father (我的陌生爸爸) (PTS’ Student Life Story Collection) (PTS)
Carol Cheng (鄭家榆) – The Long Goodbye (告別)

Best New Actors / Actresses – Mini-series/ Tele-movies:
Lin Yu Ting (林羽葶) – An Angel at My Table (數到十 讓我變成沈曉旭) (PTS’ Life Story Collection) (PTS)
Lin Sun Yu Hao (林孫煜豪) – Pakeriran (巴克力藍的夏天) (PTS)
Yang Yan E (楊燕娥) – Setting Up Table (辦桌) (PTS)
Kent Tsai (蔡凡熙) – The Teenage Psychic (通靈少女)
Hong Di (鴻狄) – Pakeriran (巴克力藍的夏天)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Zhuang Xuan Wei (莊絢維) – Upstream (濁流)
Xu Li Da (許立達) – The Long Goodbye (告別)
Chen He Yu (陳和榆) – The Teenage Psychic (通靈少女)
Liao Shi Han (廖士涵) – We Are One (望月)
Lian Jian Hong (練建宏) – Their Heaven (TMD天堂)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Li Ting Yu (李庭瑜), Lin Meng Huan (林孟寰), Chen He Yu (陳和榆), and Liao Zhen Kai (廖振凱) – The Teenage Psychic (通靈少女)
Shao Hui Ting (邵慧婷), Tu Fang Yang (涂芳祥), Zhan Da Wei (詹大為), and Lan Meng He (藍夢荷) – CODE (CODE浮士德遊戲) (iQiyi)
Xu Li Da (許立達) – The Long Goodbye (告別)
Fei Gong Yi (費工怡) – We Are One (望月)
Wen Yi Hui (溫怡惠) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): You Go On Your Path (你走你的路) (PTS)

Best Cinematography:
Wang Cheng He (王晟合) and Sun Quan Cen (孫全岑) – High 5 Basketball (High 5 制霸青春)
Li Jing Bai (李景白) and Huang Jun Hua (黃駿樺) – Under Water 30 Meters (水下三十米) (Unique Satellite TV)
Chen Ke Qin (陳克勤) – The Long Goodbye (告別)
Chen Qi Wen (陳麒文) – Upstream (濁流)
Liu Zhi Huan (劉至桓) – The Last Verse (最後的詩句)

Best Film Editing:
Li Jun Hong (李俊宏) – The Last Verse (最後的詩句)
Du Su Ling (杜素鈴) and Yang En Xin (楊恩昕) – Their Heaven (TMD天堂)
Ruan Chang Lin (阮昌麟) and Mai Jue Ming (麥覺明) – Make In Taiwan (MIT台灣誌) (CTV)
Lin Zheng Hong (林政宏) – The Long Goodbye (告別)
Yang Bang Yan (楊邦彥) – High 5 Basketball (High 5 制霸青春)

Best Sound Editing:
Wu Bo Chun (吳柏醇) – Welcome To Happy Days (五星級魚干女) (GTV)
Li Shou Xin (李守信) and Chen Zhen Fa (陳振發) – Vulayan Stage Dream (Vulayan圓夢舞台)
Zhou Zhen (周震), Anu Kaliting Sadipongan (阿努‧卡力亭‧沙力朋安), and Chen Yi Wei (陳亦偉) – Pakeriran (巴克力藍的夏天
Qiu Sheng Yuan (邱昇元), Ye Yue Se (葉約瑟), Thomas Foguenne, and Cai Du Yi (蔡篤易) – The Last Verse (最後的詩句)
Lu Lu Ming (盧律銘) and Jian Feng Shu (簡豐書) – Qseries (植劇場): Close Your Eyes Before It’s Dark (天黑請閉眼)

Best Lighting:
Li Yuan Yue (李元嶽) – Go, Music! 3 (音樂萬萬歲3) (PTS)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – The Last Verse (最後的詩句)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – Upstream (濁流)
Xie Song Ming (謝松銘) – Their Heaven (TMD天堂)
Xie Han Yang (謝漢諹) – Far and Away (外鄉女): Black Beauty (黑美人)

Best Art and Design:
Wang Guan Yi (王冠懿) and Zhang Yi Feng (張軼峰) – The Last Verse (最後的詩句)
Lin Pei Chen (林沛辰) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Bless Me (祝我幸福) (PTS)
Yao Jun (姚君) and Weng Ding Yang (翁定洋) – Far and Away (外鄉女): Black Beauty (黑美人)
Tang Jia Hong (唐嘉宏) – Welcome To Happy Days (五星級魚干女)
Jian Chun Yu (簡春玉) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Possessed (鬼迷心竅)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Midnight Food Store: Poster + Airing Date

(image credit: Weibo)

Good news! Finally an airing date for this drama. It’s on June 11, supposedly.

Check out the 90-seconds trailer (credit: HLBN Official Channel 華錄百納官方頻道):

Golden Bell Awards 2016: Winners

A year full of excitement and also some unexpected appearances. There was also some awkward moments but somehow the show managed to go on. Congrats to all winners!

Best Supporting Actor – Drama – Presented by Peter Ho and Tiffany Hsu:
Wu Cheng Di (吳政迪) – The Youth! (谷風少年) (Hakka TV)
Andy Chen Yi (陳奕) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
He Yi Hang (賀一航) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jason Zou (鄒承恩) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)

Best Supporting Actress – Drama – Presented by Peter Ho and Tiffany Hsu:
Tian Xin (天心) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Lin Mei Zhao (林美照) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Ke Shu Qin (柯淑勤) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)
Joanne Zeng (曾之喬) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Linda Liu (劉瑞琪) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)

Best New Actors / Actresses – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Long Shao Hua and Li Li Ren:
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xu Li Qi (徐力琦) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Zhang Yuan He (張元赫) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Ru Xuan (魏如萱) – Ambiguous Time (曖昧時代) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presented by Long Shao Hua and Li Li Ren:
Li Quan Yang (李權洋) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Tu Fang Xiang (涂芳祥) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting and Lin Yi Ling (曾英庭、林怡鈴) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Cinematography – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Li Ming (李鳴) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Chen Zong Zhi (陳宗志) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Chen Qi Wen (陳麒文) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhao Guan Heng (趙冠衡) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Han Ji Xuan (韓紀軒) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Lighting – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Ding Hai De (丁海德) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhuang Hong Bin (莊宏彬) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – Join For Dinner (登入晚餐)
Xie Han Yang (謝漢諹) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Film Editing – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Li Jun Hong (李俊宏) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Du Su Ling and Liu Zhen Nan (杜素鈴、劉振南) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Du Min Qi (杜敏綺) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xiao Ru Guan (蕭汝冠) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Sound Editing – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Wang Xi Wen and Jian Feng Shu (王希文、簡豐書) – Under the Water (溺境) (PTS)
Wang Min Xu, Chen Yong, Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, and Thomas Foguenne (王敏旭、陳灉、蔣震道、許嵐婷、Thomas Foguenne) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Qiu Sheng Yuan, Wang Yong Lin, and Ye Yue Se (邱昇元、王詠霖、葉約瑟) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Chen Xiao Xia, Zhang Yi, Wu Bo Chun, Huang Da Wei, Lin Zhuan Zhi, and Chen Jie Han (陳小霞、張藝、吳柏醇、黃大衛、林傳智、陳玠含) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Hong Li (鄭宏澧) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Megan Lai and Baron Chen:
Wang Zi Qiang (王自強) – Mini For You Movie Theater: Light Rain (迷你4U電影院 毛毛雨)
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Hou Yan Xi (侯彥西) – Fresh Meat Dad (鮮肉老爸)
Renzo Liu (劉亮佐) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Lan Wei Hua (藍葦華) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Megan Lai and Baron Chen:
Wang Xuan (王琄) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Er Sen (葳薾森) – Hate You, Murder Him, Love Me (三角犯罪) (PTS)
Xie Qiong Yuan (謝瓊媛) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – The Fool and Sleeping Beauty (傻瓜與睡美人) (Videoland TV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Kaiser Chuang and Jacqueline Zhu:
Mark Lee (李天柱) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): The Last Time of Tenderness (最後一次溫柔) (PTS)
Michael Chang (張少懷) – The Thin Blue Lines (奉子不成婚) (GTV)
Joe Chang (張書偉) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presented by Kaiser Chuang and Jacqueline Zhu:
Yin Xin (尹馨) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Kelly Ko (柯素雲) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Mei Fang (梅芳) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – The Sweet Place (加蓋春光)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Miao Ke Li and (?):
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Ke Zhen Nian (柯貞年) – Under the Water (溺境) (PTS)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting (曾英庭) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presented by Miao Ke Li and (?):
The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Coin Boy (銅板少年) (PTS)
The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Art and Design:
Wang Xiao Tian (王筱恬) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Tang Jia Hong (唐嘉宏) – When Miracle Meets Math (愛情算不) (GTV)
Xu Ying Guang, Yao Jun, Xu Shu Hua, and Yan Zhen Qin (許英光、姚君、許淑華、嚴振欽) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Xu Ying Guang (許英光) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jian Chun Yu (簡春玉) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Xiao Wei (小薇)

Best New Actors / Actresses – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Nguyễn Thị Thúy Hằng / Nguyen Thi Thuy Hang (阮氏翠恆) – Tân Nương Giá Đáo‬ (新娘嫁到) (FTV)
Ben Wu (吳思賢) – Love Cuisine (料理高校生) (SETTV)
Hai Yu Fen (海裕芬) – War Family (我家是戰國) (GTV)
Huang Yu Lin (黃宇琳) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Yu Shang Min and Liu Rui Xuan (于尚民、劉蕊瑄) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Lin Guan Zhong (林貫中) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Huang Shi Ming (黃世鳴) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Xin Mei, Zheng Wen Tang, and Yang Hui Wen (鄭心媚、鄭文堂、楊惠文) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)
Jian Qi Feng and Lin Xin Hui (簡奇峯、林欣慧) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)

Best Director – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Yu Zhong Zhong (于中中) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Lin Hong Jie and Lin Qing Fang (林宏杰、林清芳) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Cao Rui Yuan (曹瑞原) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Wen Tang (鄭文堂) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

Best Leading Actor – Drama – Presented by Blue Lan and Tian Xin:
Kingone Wang (王傳一) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (GTV)
Chris Wu (吳慷仁) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Fu Meng Bo (傅孟柏) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Shan Cheng Ju (單承矩) – Sunset (落日) (Hakka TV)

Best Leading Actress – Drama – Presented by Blue Lan and Tian Xin:
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Cheryl Yang (楊謹華) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Alice Ko (柯佳嬿) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Nana Lee (李千娜) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
Gail Lin (林嘉俐) – Life is Full of Beauty (吉姊當家) (DaAi TV)

Best Dramas:
Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
A Touch of Green (一把青) (PTS)
Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Sunset (落日) (Hakka TV)
The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2016: Nominations List

Best Dramas:
Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
A Touch of Green (一把青) (PTS)
Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Sunset (落日) (Hakka TV)
The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

Best Mini-series/ Tele-movies:
The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Coin Boy (銅板少年) (PTS)
The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Leading Actor – Drama:
Kingone Wang (王傳一) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (GTV)
Chris Wu (吳慷仁) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Fu Meng Bo (傅孟柏) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Shan Cheng Ju (單承矩) – Sunset (落日) (Hakka TV)

Best Leading Actress – Drama:
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Cheryl Yang (楊謹華) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Alice Ko (柯佳嬿) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Nana Lee (李千娜) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
Gail Lin (林嘉俐) – Life is Full of Beauty (吉姊當家) (DaAi TV)

Best Supporting Actor – Drama:
Wu Cheng Di (吳政迪) – The Youth! (谷風少年) (Hakka TV)
Andy Chen Yi (陳奕) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
He Yi Hang (賀一航) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jason Zou (鄒承恩) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)

Best Supporting Actress – Drama:
Tian Xin (天心) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Lin Mei Zhao (林美照) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Ke Shu Qin (柯淑勤) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)
Joanne Zeng (曾之喬) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Linda Liu (劉瑞琪) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)

Best New Actors / Actresses – Drama:
Nguyễn Thị Thúy Hằng / Nguyen Thi Thuy Hang (阮氏翠恆) – Tân Nương Giá Đáo‬ (新娘嫁到) (FTV)
Ben Wu (吳思賢) – Love Cuisine (料理高校生) (SETTV)
Hai Yu Fen (海裕芬) – War Family (我家是戰國) (GTV)
Huang Yu Lin (黃宇琳) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Director – Drama:
Yu Zhong Zhong (于中中) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Lin Hong Jie and Lin Qing Fang (林宏杰、林清芳) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Cao Rui Yuan (曹瑞原) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Wen Tang (鄭文堂) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Yu Shang Min and Liu Rui Xuan (于尚民、劉蕊瑄) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Lin Guan Zhong (林貫中) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Huang Shi Ming (黃世鳴) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Xin Mei, Zheng Wen Tang, and Yang Hui Wen (鄭心媚、鄭文堂、楊惠文) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)
Jian Qi Feng and Lin Xin Hui (簡奇峯、林欣慧) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Mark Lee (李天柱) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): The Last Time of Tenderness (最後一次溫柔) (PTS)
Michael Chang (張少懷) – The Thin Blue Lines (奉子不成婚) (GTV)
Joe Chang (張書偉) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Yin Xin (尹馨) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Kelly Ko (柯素雲) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Mei Fang (梅芳) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – The Sweet Place (加蓋春光)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Zi Qiang (王自強) – Mini For You Movie Theater: Light Rain (迷你4U電影院 毛毛雨)
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Hou Yan Xi (侯彥西) – Fresh Meat Dad (鮮肉老爸)
Renzo Liu (劉亮佐) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Lan Wei Hua (藍葦華) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Xuan (王琄) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Er Sen (葳薾森) – Hate You, Murder Him, Love Me (三角犯罪) (PTS)
Xie Qiong Yuan (謝瓊媛) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – The Fool and Sleeping Beauty (傻瓜與睡美人) (Videoland TV)

Best New Actors / Actresses – Mini-series/ Tele-movies:
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xu Li Qi (徐力琦) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Zhang Yuan He (張元赫) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Ru Xuan (魏如萱) – Ambiguous Time (曖昧時代) (PTS)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Ke Zhen Nian (柯貞年) – Under the Water (溺境) (PTS)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting (曾英庭) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Li Quan Yang (李權洋) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Tu Fang Xiang (涂芳祥) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting and Lin Yi Ling (曾英庭、林怡鈴) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Cinematography:
Li Ming (李鳴) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Chen Zong Zhi (陳宗志) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Chen Qi Wen (陳麒文) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhao Guan Heng (趙冠衡) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Han Ji Xuan (韓紀軒) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Film Editing:
Li Jun Hong (李俊宏) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Du Su Ling and Liu Zhen Nan (杜素鈴、劉振南) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Du Min Qi (杜敏綺) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xiao Ru Guan (蕭汝冠) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Sound Editing:
Wang Xi Wen and Jian Feng Shu (王希文、簡豐書) – Under the Water (溺境) (PTS)
Wang Min Xu, Chen Yong, Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, and Thomas Foguenne (王敏旭、陳灉、蔣震道、許嵐婷、Thomas Foguenne) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Qiu Sheng Yuan, Wang Yong Lin, and Ye Yue Se (邱昇元、王詠霖、葉約瑟) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Chen Xiao Xia, Zhang Yi, Wu Bo Chun, Huang Da Wei, Lin Zhuan Zhi, and Chen Jie Han (陳小霞、張藝、吳柏醇、黃大衛、林傳智、陳玠含) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Hong Li (鄭宏澧) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)

Best Lighting:
Ding Hai De (丁海德) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhuang Hong Bin (莊宏彬) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – Join For Dinner (登入晚餐)
Xie Han Yang (謝漢諹) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Art and Design:
Wang Xiao Tian (王筱恬) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Tang Jia Hong (唐嘉宏) – When Miracle Meets Math (愛情算不) (GTV)
Xu Ying Guang, Yao Jun, Xu Shu Hua, and Yan Zhen Qin (許英光、姚君、許淑華、嚴振欽) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Xu Ying Guang (許英光) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jian Chun Yu (簡春玉) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Xiao Wei (小薇)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2014: Winners

Okay, here are the results for this year. All are listed in the order they were presented.

Best Film Editing – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
An Bang and Zheng Xin Kai (安邦、鄭心愷) – Double Happiness (主桌)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Fan Yang Zhong and Lin Xin Min (范揚仲、林欣民) – Almost Heaven (回家的女人)
Chen Bo Wen and Li Yi Shan (陳博文、李宜珊) – Youth’s Advancement – In Regards To 20 Onward (青春的進擊—關於二十,以及¬¬。) (PTS)
Yang Shou Yi and Lin Xin Min (楊守義、林欣民) – Discovery – Army Frogmen (台灣特戰部隊)

Best Cinematography – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
Li Ming (李鳴) – Cigarette Ends (菸蒂)
Chen Tian Bao (陳添寶) – Record Standpoint – Boiling Sand River (紀錄觀點—滾滾沙河) (PTS)
Ma Hua (馬華) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie and Lin Hou Cheng (陳鈺杰、林厚成) – Rite of Spring (曉之春)
Chen Jun Kang, Xu Zhi Wei, Zhu Pei Ji, and Ye Dao Hong (陳俊康、許智為、朱培基、葉道宏) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Lighting – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Ding Hai De (丁海德) – Lonely River (在河左岸)
Li Shao Yun and Wang Zhi Zheng (李少雲、王知政) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Deng Ji Xuan (鄧紀璿) – Cou Zhen (湊陣) (PTS’ Life Story Collection)
Xie Jian Fa (謝建發) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Su Liang Zhi (蘇良志) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌)

Best Sound Editing – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Shen Sheng De and Li Ying  (沈聖德、李穎) – Housework Proposal (家事提案)
Du Du Zhi (杜篤之) – PTS HD Record Version – Golden Horse Series  (公視HD紀錄片—金馬系列【戰酒】)
Zhou Zong Kun and Chen Yi Qi (周宗崑、陳羿棨) – Life Journey – Hello Brain! (生命旅程—Hello Brain!) (PTS)
Jiang Tao (蔣韜) – To-Go Station (客家電視電影院—《到站》) ( Hakka TV)
Xue Yi Xin, Wu Xin Ying, and Yu Zheng Xian (薛易欣、吳欣穎、余政憲) –  Freeman (自由人)

Best Art and Design – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Fan Jia Qi (范家綺) – The Snail School (慢吞吞小學)
Peng Wei Min and Ye Cheng Da (彭維民、葉承達) – Freeman (自由人)
Pu Shi Rong (蒲士榮) – Almost Heaven (回家的女人)
Liu Ji Fu and Lin Zhi Ming (劉基福、林智明) – Lonely River (在河左岸)
Su Yao Tang and Li Jian Yu (蘇耀堂、李建裕) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
Lv Fu Lu (呂福祿) – Land of Purple Pearl (紺珠之地) (PTS’ Student Life Story Collection)
Rock (洛可杉) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號)
Xi Xiang (喜翔) – Cigarette Ends (菸蒂)
Cai Ming Xiu (蔡明修) – Freeman (自由人)
Pan Qin Yu (潘親御) – Summer Trifles (夏日紀事) (PTS’ Student Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
June Tsai (蔡君茹) / Liu Yue (六月) – Go Ah Wen! (加油喔!阿文) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Ying Liu (陳英柳) – Forward, Sir! (轉。大人) (PTS’ Life Story Collection)
Yang Jie Mei (楊潔玫) – Thank You, Patronage(銘謝惠顧)
Jenny Wen (溫貞菱) – Rite of Spring (曉之春)
Rao Xing Xing (饒星星) – Freeman (自由人)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Jia Jun and Fu Kai Ling (王傢軍、傅凱羚) – Land of Purple Pearl (紺珠之地)
Chen Yu Li (陳昱俐) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie, Wang Li Wen, and Li Zhang Qing Hui (陳鈺杰、王莉雯、李張清慧) – Rite of Spring (曉之春)
Liang Mo Fei and An Zhe Yi (梁莫非、安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Zhang Qi En and Wang Chuan Zong (張綺恩、王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
An Zhe Yi (安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Rite of Spring (曉之春)
Liao Shi Han (廖士涵) – Cigarette Ends (菸蒂)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
PTS’ Student Life Story Collection – Freeman (自由人)
PTS’ Life Story Collection – Almost Heaven (回家的女人)
PTS’ Life Story Collection – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Rite of Spring (曉之春) (CTV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Long Shao Hua (龍劭華):
Wang Xi Rui (王錫瑞) / Wang Rui (王瑞) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天) (PTS’ Life Story Collection)
Shi Ming Shuai (施名帥) – Freeman (自由人)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Almost Heaven (回家的女人)
Huang He (黃河) – Cigarette Ends (菸蒂) (CTV)
Xi Xiang (喜翔) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenter(s): :
Yin Xin (尹馨) – Almost Heaven (回家的女人)
Lee Kang Yi (李康宜) – Rite of Spring (曉之春)
He Ai Yun (何璦芸) / He Xiu Lan (何秀蘭) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
Zheng Jia Yu (鄭家榆) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Megan Lai (賴雅妍) – Housework Proposal (家事提案) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Lonely River (在河左岸)
Jacky Ku (古理德) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Jay Shih (是元介) – In A Good Way (我的自由年代)
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Yankee Yang (楊子儀) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actress – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Riva Chang (張可昀) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Lin Nai Hua (林乃華) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Jo’elle Lu (陸明君) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌) (SETTV)
Xi Man Ning (席曼寧) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Lonely River (在河左岸)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di, An Zhe Yi, Zhan Jun Jie, Gao Miao Hui, and Yu Zhi Wen (王小棣、安哲毅、張可欣、詹俊傑、高妙慧、余智珉) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Li Ding Wei, Wen Cai, and Wang Gong Cheng (李定偉、文采、王公誠) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Chen Zhang Lun, Ke Shu Qing, and Lin Jia Hui (陳長綸、柯淑卿、林佳慧) – Lonely River (在河左岸)
Xu Yun Qi and Wu Pei Zhen (許芸齊、吳佩珍) – In A Good Way (我的自由年代)
Wen Yi Hui and Li Yi Ze (溫怡惠、李義澤) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Director – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di and An Zhe Yi (王小棣、安哲毅) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Wu Meng En (吳蒙恩) – In A Good Way (我的自由年代)
Zhou Xiao Peng and Ye Hong Wei (周曉鵬、葉鴻偉) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Chen Zhang Lun (陳長綸) – Lonely River (在河左岸)
Zheng Fen Fen (鄭芬芬) – Kiss Me Mom! (媽,親一下!) (TVBS)

Best Marketing Program – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lovestore at the Corner (巷弄裡的那家書店) (CTS)
Super Taste: Summer Day Heated Battle, Fated Program (食尚玩家(夏日熱鬪篇命運規劃局)) (TVBS)
A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)

Best Leading Actress – Drama – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
Tian Xin (天心) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Zhong Xin Ling (鍾欣凌) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Sandrine Pinna (張榕容) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Cheryl Yang (楊謹華) – The Queen (女王的誕生) (CTV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Lonely River (在河左岸)

Best Leading Actor – Drama – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Han Yi Bang (韓宜邦) (Junior) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Hans Chung (鍾承翰) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Christopher Lee (李銘順) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)
Zhang Ting Hu (張庭瑚) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Blue Lan (藍正龍) – CHOCOLAT (流氓蛋糕店) (GTV)

Best Dramas – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店) (PTS)
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Sun After Rain (雨後驕陽) (NEXT TV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lonely River (在河左岸) (Hakka TV)

Woohoo! Another exciting year! Well, some stuff spoiled my moods a bit. Yet the later parts made up for it. Not because of the winners, since they deserved it with all their hard work! It was one of the side things. Anyway, congrats to all winners!

*All information was translated and verified by DTLCT, therefore, NOT 100% accurate. IF mistakes were found, please leave a comment. Thanks!