Celebs Real Life Couples

Okay, I was just bored and wanted to start a list. But I will only include the ones I know for sure of OR care about somewhat. So if you don’t see your favorites on there, DON’T freak out. Also, I’m not including any past relationships OR rumors. AND–yes, this is the last one–I’m dividing them by region since I was getting a headache trying to group ’em one way or another.

Hong Kong

  • Andy Hui and Sammi Cheng
  • Angela Tong and Chin Ka Lok
  • Edmond So and Winnie Lau
  • Eric Suen and Macy Chan
  • Ekin Cheng and Yoyo Mung
  • Felix Wong and Leung Kit Wah
  • Frankie Lam and Kenix Kwok
  • Hacken Lee and Emily Lo
  • Jacky Cheung and May Lo
  • John Chiang and Lee Lam Lam
  • Kevin Cheng and Grace Chan
  • Leila Tong and Desmond Tang
  • Liu Kai Chi and Barbara Chan
  • Michael Miu and Jamie Chik
  • Noel Leung and Gary Chan
  • Power Chan and Mimi Lo
  • Roger Kwok and Cindy Au
  • Simon Yam and Qi Qi
  • Stephen Fung and Shu Qi
  • Tony Leung Chiu Wai and Carina Lau
  • Wong Cho Lam and Leanne Li

Mainland China

  • Benny Qian and Coco Lv
  • Deng Chao and Betty Sun Li
  • Dong Xuan and Gao Yun Xiang
  • Fu Xin Bo and Ying Er
  • Kevin Yan and Sunny Du
  • Qiao Zhen Yu and Wang Qian Yi
  • Tiffany Tang Yan and Luo Jin
  • Tong Li Ya and Chen Si Cheng
  • William Feng Shao Feng and Zanilia Zhao Li Ying
  • Zhang Jie and Xie Na

Taiwan

  • Alice Ko and Kunda Hsieh
  • Alyssa Chia and Xiu Jie Kai
  • Blue J and Sandrine Pinna
  • Blue Lan and Jade Chou
  • Chen Yu Feng and Ye Jia Yu
  • Eric Huang and Jenny Lu
  • June Tsai and Lee Yi
  • Justine Ji and Wu Jian Xin
  • Leroy Yang and Jiang Zu Ping
  • Nylon Chen and Lene Lai
  • Phil Chang and Shi Yi Lang
  • Vic Chou and Reen Yu
  • Wallace Huo and Ruby Lin
  • Wesley Chia and Amanda Chu

Singapore

  • Christopher Lee and Fann Wong

MIXED

  • Ada Choi and Max Zhang
  • Archie Kao and Zhou Xun
  • Dicky Cheung and Jess Zhang
  • Gallen Lo and Sophie Su
  • Mark Chao and Gao Yuan Yuan
  • Michelle Chen and Chen Xiao
  • Nicky Wu and Cecilia Liu Shi Shi
  • Sonija Kwok and Zhu Shao Jie

*This list will be updated from time to time.

Advertisements

Golden Bell Awards 2014: Winners

Okay, here are the results for this year. All are listed in the order they were presented.

Best Film Editing – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
An Bang and Zheng Xin Kai (安邦、鄭心愷) – Double Happiness (主桌)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Fan Yang Zhong and Lin Xin Min (范揚仲、林欣民) – Almost Heaven (回家的女人)
Chen Bo Wen and Li Yi Shan (陳博文、李宜珊) – Youth’s Advancement – In Regards To 20 Onward (青春的進擊—關於二十,以及¬_¬_。) (PTS)
Yang Shou Yi and Lin Xin Min (楊守義、林欣民) – Discovery – Army Frogmen (台灣特戰部隊)

Best Cinematography – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
Li Ming (李鳴) – Cigarette Ends (菸蒂)
Chen Tian Bao (陳添寶) – Record Standpoint – Boiling Sand River (紀錄觀點—滾滾沙河) (PTS)
Ma Hua (馬華) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie and Lin Hou Cheng (陳鈺杰、林厚成) – Rite of Spring (曉之春)
Chen Jun Kang, Xu Zhi Wei, Zhu Pei Ji, and Ye Dao Hong (陳俊康、許智為、朱培基、葉道宏) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Lighting – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Ding Hai De (丁海德) – Lonely River (在河左岸)
Li Shao Yun and Wang Zhi Zheng (李少雲、王知政) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Deng Ji Xuan (鄧紀璿) – Cou Zhen (湊陣) (PTS’ Life Story Collection)
Xie Jian Fa (謝建發) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Su Liang Zhi (蘇良志) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌)

Best Sound Editing – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Shen Sheng De and Li Ying  (沈聖德、李穎) – Housework Proposal (家事提案)
Du Du Zhi (杜篤之) – PTS HD Record Version – Golden Horse Series  (公視HD紀錄片—金馬系列【戰酒】)
Zhou Zong Kun and Chen Yi Qi (周宗崑、陳羿棨) – Life Journey – Hello Brain! (生命旅程—Hello Brain!) (PTS)
Jiang Tao (蔣韜) – To-Go Station (客家電視電影院—《到站》) ( Hakka TV)
Xue Yi Xin, Wu Xin Ying, and Yu Zheng Xian (薛易欣、吳欣穎、余政憲) –  Freeman (自由人)

Best Art and Design – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Fan Jia Qi (范家綺) – The Snail School (慢吞吞小學)
Peng Wei Min and Ye Cheng Da (彭維民、葉承達) – Freeman (自由人)
Pu Shi Rong (蒲士榮) – Almost Heaven (回家的女人)
Liu Ji Fu and Lin Zhi Ming (劉基福、林智明) – Lonely River (在河左岸)
Su Yao Tang and Li Jian Yu (蘇耀堂、李建裕) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
Lv Fu Lu (呂福祿) – Land of Purple Pearl (紺珠之地) (PTS’ Student Life Story Collection)
Rock (洛可杉) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號)
Xi Xiang (喜翔) – Cigarette Ends (菸蒂)
Cai Ming Xiu (蔡明修) – Freeman (自由人)
Pan Qin Yu (潘親御) – Summer Trifles (夏日紀事) (PTS’ Student Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
June Tsai (蔡君茹) / Liu Yue (六月) – Go Ah Wen! (加油喔!阿文) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Ying Liu (陳英柳) – Forward, Sir! (轉。大人) (PTS’ Life Story Collection)
Yang Jie Mei (楊潔玫) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Jenny Wen (溫貞菱) – Rite of Spring (曉之春)
Rao Xing Xing (饒星星) – Freeman (自由人)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Jia Jun and Fu Kai Ling (王傢軍、傅凱羚) – Land of Purple Pearl (紺珠之地)
Chen Yu Li (陳昱俐) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie, Wang Li Wen, and Li Zhang Qing Hui (陳鈺杰、王莉雯、李張清慧) – Rite of Spring (曉之春)
Liang Mo Fei and An Zhe Yi (梁莫非、安哲毅) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Zhang Qi En and Wang Chuan Zong (張綺恩、王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
An Zhe Yi (安哲毅) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Rite of Spring (曉之春)
Liao Shi Han (廖士涵) – Cigarette Ends (菸蒂)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – My Old Boy (只想比你多活一天)
PTS’ Student Life Story Collection – Freeman (自由人)
PTS’ Life Story Collection – Almost Heaven (回家的女人)
PTS’ Life Story Collection – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Rite of Spring (曉之春) (CTV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Long Shao Hua (龍劭華):
Wang Xi Rui (王錫瑞) / Wang Rui (王瑞) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天) (PTS’ Life Story Collection)
Shi Ming Shuai (施名帥) – Freeman (自由人)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Almost Heaven (回家的女人)
Huang He (黃河) – Cigarette Ends (菸蒂) (CTV)
Xi Xiang (喜翔) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenter(s): :
Yin Xin (尹馨) – Almost Heaven (回家的女人)
Lee Kang Yi (李康宜) – Rite of Spring (曉之春)
He Ai Yun (何璦芸) / He Xiu Lan (何秀蘭) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
Zheng Jia Yu (鄭家榆) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Megan Lai (賴雅妍) – Housework Proposal (家事提案) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Lonely River (在河左岸)
Jacky Ku (古理德) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Jay Shih (是元介) – In A Good Way (我的自由年代)
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Yankee Yang (楊子儀) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actress – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Riva Chang (張可昀) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Lin Nai Hua (林乃華) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Jo’elle Lu (陸明君) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌) (SETTV)
Xi Man Ning (席曼寧) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Lonely River (在河左岸)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di, An Zhe Yi, Zhan Jun Jie, Gao Miao Hui, and Yu Zhi Wen (王小棣、安哲毅、張可欣、詹俊傑、高妙慧、余智珉) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Li Ding Wei, Wen Cai, and Wang Gong Cheng (李定偉、文采、王公誠) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Chen Zhang Lun, Ke Shu Qing, and Lin Jia Hui (陳長綸、柯淑卿、林佳慧) – Lonely River (在河左岸)
Xu Yun Qi and Wu Pei Zhen (許芸齊、吳佩珍) – In A Good Way (我的自由年代)
Wen Yi Hui and Li Yi Ze (溫怡惠、李義澤) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Director – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di and An Zhe Yi (王小棣、安哲毅) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Wu Meng En (吳蒙恩) – In A Good Way (我的自由年代)
Zhou Xiao Peng and Ye Hong Wei (周曉鵬、葉鴻偉) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Chen Zhang Lun (陳長綸) – Lonely River (在河左岸)
Zheng Fen Fen (鄭芬芬) – Kiss Me Mom! (媽,親一下!) (TVBS)

Best Marketing Program – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lovestore at the Corner (巷弄裡的那家書店) (CTS)
Super Taste: Summer Day Heated Battle, Fated Program (食尚玩家(夏日熱鬪篇命運規劃局)) (TVBS)
A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)

Best Leading Actress – Drama – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
Tian Xin (天心) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Zhong Xin Ling (鍾欣凌) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Sandrine Pinna (張榕容) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Cheryl Yang (楊謹華) – The Queen (女王的誕生) (CTV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Lonely River (在河左岸)

Best Leading Actor – Drama – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Han Yi Bang (韓宜邦) (Junior) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Hans Chung (鍾承翰) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Christopher Lee (李銘順) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)
Zhang Ting Hu (張庭瑚) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Blue Lan (藍正龍) – CHOCOLAT (流氓蛋糕店) (GTV)

Best Dramas – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店) (PTS)
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Sun After Rain (雨後驕陽) (NEXT TV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lonely River (在河左岸) (Hakka TV)

Woohoo! Another exciting year! Well, some stuffs spoiled my moods a bit. Yet the later parts made up for it. Not because of the winners, since they deserved it with all their hard work! It was one of the side things. Anyway, congrats to all winners!

*All information were translated and verified by DTLCT, therefore, NOT 100% accurate. IF mistakes were found, please leave a comment. Thanks!

Golden Bell Awards 2014: Nominations List

Okay, I’m late this year, but oh well. It’s not like I watched that much this year. Still, some of the nominations are actually on my to-watch list, just that I haven’t gotten time to watch it yet. But it sure is all over the place this year. It’s not that I’m complaining. I just feel that it’s a bit strange. Yet I guess it’s refreshing in a sense.

Best Dramas:
Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店) (PTS)
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Sun After Rain (雨後驕陽) (NEXT TV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lonely River (在河左岸) (Hakka TV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – My Old Boy (只想比你多活一天)
PTS’ Student Life Story Collection – Freeman (自由人)
PTS’ Life Story Collection – Almost Heaven (回家的女人)
PTS’ Life Story Collection – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Rite of Spring (曉之春) (CTV)

Best Leading Actor – Drama:
Han Yi Bang (韓宜邦) (Junior) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Hans Chung (鍾承翰) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Christopher Lee (李銘順) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)
Zhang Ting Hu (張庭瑚) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Blue Lan (藍正龍) – CHOCOLAT (流氓蛋糕店) (GTV)

Best Leading Actress – Drama:
Tian Xin (天心) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Zhong Xin Ling (鍾欣凌) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Sandrine Pinna (張榕容) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Cheryl Yang (楊謹華) – The Queen (女王的誕生) (CTV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Lonely River (在河左岸)

Best Supporting Actor – Drama:
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Lonely River (在河左岸)
Jacky Ku (古理德) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Jay Shih (是元介) – In A Good Way (我的自由年代)
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Yankee Yang (楊子儀) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actress – Drama:
Riva Chang (張可昀) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Lin Nai Hua (林乃華) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Jo’elle Lu (陸明君) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌) (SETTV)
Xi Man Ning (席曼寧) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Lonely River (在河左岸)

Best Director – Drama:
Wang Xiao Di and An Zhe Yi (王小棣、安哲毅) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Wu Meng En (吳蒙恩) – In A Good Way (我的自由年代)
Zhou Xiao Peng and Ye Hong Wei (周曉鵬、葉鴻偉) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Chen Zhang Lun (陳長綸) – Lonely River (在河左岸)
Zheng Fen Fen (鄭芬芬) – Kiss Me Mom! (媽,親一下!) (TVBS)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Wang Xiao Di, An Zhe Yi, Zhan Jun Jie, Gao Miao Hui, and Yu Zhi Wen (王小棣、安哲毅、張可欣、詹俊傑、高妙慧、余智珉) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Li Ding Wei, Wen Cai, and Wang Gong Cheng (李定偉、文采、王公誠) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Chen Zhang Lun, Ke Shu Qing, and Lin Jia Hui (陳長綸、柯淑卿、林佳慧) – Lonely River (在河左岸)
Xu Yun Qi and Wu Pei Zhen (許芸齊、吳佩珍) – In A Good Way (我的自由年代)
Wen Yi Hui and Li Yi Ze (溫怡惠、李義澤) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Xi Rui (王錫瑞) / Wang Rui (王瑞) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天) (PTS’ Life Story Collection)
Shi Ming Shuai (施名帥) – Freeman (自由人)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Almost Heaven (回家的女人)
Huang He (黃河) – Cigarette Ends (菸蒂) (CTV)
Xi Xiang (喜翔) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Yin Xin (尹馨) – Almost Heaven (回家的女人)
Lee Kang Yi (李康宜) – Rite of Spring (曉之春)
He Ai Yun (何璦芸) / He Xiu Lan (何秀蘭) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
Zheng Jia Yu (鄭家榆) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Megan Lai (賴雅妍) – Housework Proposal (家事提案) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Lv Fu Lu (呂福祿) – Land of Purple Pearl (紺珠之地) (PTS’ Student Life Story Collection)
Rock (洛可杉) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號)
Xi Xiang (喜翔) – Cigarette Ends (菸蒂)
Cai Ming Xiu (蔡明修) – Freeman (自由人)
Pan Qin Yu (潘親御) – Summer Trifles (夏日紀事) (PTS’ Student Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
June Tsai (蔡君茹) / Liu Yue (六月) – Go Ah Wen! (加油喔!阿文) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Ying Liu (陳英柳) – Forward, Sir! (轉。大人) (PTS’ Life Story Collection)
Yang Jie Mei (楊潔玫) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Jenny Wen (溫貞菱) – Rite of Spring (曉之春)
Rao Xing Xing (饒星星) – Freeman (自由人)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
An Zhe Yi (安哲毅) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Rite of Spring (曉之春)
Liao Shi Han (廖士涵) – Cigarette Ends (菸蒂)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Jia Jun and Fu Kai Ling (王傢軍、傅凱羚) – Land of Purple Pearl (紺珠之地)
Chen Yu Li (陳昱俐) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie, Wang Li Wen, and Li Zhang Qing Hui (陳鈺杰、王莉雯、李張清慧) – Rite of Spring (曉之春)
Liang Mo Fei and An Zhe Yi (梁莫非、安哲毅) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Zhang Qi En and Wang Chuan Zong (張綺恩、王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)

Best Cinematography:
Li Ming (李鳴) – Cigarette Ends (菸蒂)
Chen Tian Bao (陳添寶) – Record Standpoint – Boiling Sand River (紀錄觀點—滾滾沙河) (PTS)
Ma Hua (馬華) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie and Lin Hou Cheng (陳鈺杰、林厚成) – Rite of Spring (曉之春)
Chen Jun Kang, Xu Zhi Wei, Zhu Pei Ji, and Ye Dao Hong (陳俊康、許智為、朱培基、葉道宏) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Film Editing:
An Bang and Zheng Xin Kai (安邦、鄭心愷) – Double Happiness (主桌)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Fan Yang Zhong and Lin Xin Min (范揚仲、林欣民) – Almost Heaven (回家的女人)
Chen Bo Wen and Li Yi Shan (陳博文、李宜珊) – Youth’s Advancement – In Regards To 20 Onward (青春的進擊—關於二十,以及¬_¬_。) (PTS)
Yang Shou Yi and Lin Xin Min (楊守義、林欣民) – Discovery – Army Frogmen (台灣特戰部隊)

Best Sound Editing:
Shen Sheng De and Li Ying  (沈聖德、李穎) – Housework Proposal (家事提案)
Du Du Zhi (杜篤之) – PTS HD Record Version – Golden Horse Series  (公視HD紀錄片—金馬系列【戰酒】)
Zhou Zong Kun and Chen Yi Qi (周宗崑、陳羿棨) – Life Journey – Hello Brain! (生命旅程—Hello Brain!) (PTS)
Jiang Tao (蔣韜) – To-Go Station (客家電視電影院—《到站》) ( Hakka TV)
Xue Yi Xin, Wu Xin Ying, and Yu Zheng Xian (薛易欣、吳欣穎、余政憲) –  Freeman (自由人)

Best Lighting:
Ding Hai De (丁海德) – Lonely River (在河左岸)
Li Shao Yun and Wang Zhi Zheng (李少雲、王知政) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Deng Ji Xuan (鄧紀璿) – Cou Zhen (湊陣) (PTS’ Life Story Collection)
Xie Jian Fa (謝建發) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Su Liang Zhi (蘇良志) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌)

Best Art and Design:
Fan Jia Qi (范家綺) – The Snail School (慢吞吞小學)
Peng Wei Min and Ye Cheng Da (彭維民、葉承達) – Freeman (自由人)
Pu Shi Rong (蒲士榮) – Almost Heaven (回家的女人)
Liu Ji Fu and Lin Zhi Ming (劉基福、林智明) – Lonely River (在河左岸)
Su Yao Tang and Li Jian Yu (蘇耀堂、李建裕) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Marketing Program:
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lovestore at the Corner (巷弄裡的那家書店) (CTS)
Super Taste: Summer Day Heated Battle, Fated Program (食尚玩家(夏日熱鬪篇命運規劃局)) (TVBS)
A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2012: Winners

Some of you might have watched it.
The following will be listed in the order it was announced and the winner would be in bold (and only dramas were listed because I got lazy with translations like last time with the nominations list):
Best Film Editing – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Chen Yu Jie (陳鈺傑) and Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Chen Xiao Dong (陳曉東), Zheng Zhi Liang (鄭志良), and Jiang Yi Ting (江依庭) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Zhang Fei Qi (張斐棋) – In Time With You (我可能不會愛你)
Liao Qing Song (廖慶松) and Liu Yue Xing (劉悅行) – Record Standpoint – 303 (紀錄觀點—《303》)
Gu Xiao Yun (顧曉芸) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Best Cinematography – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Li Wei Jie (李偉傑) – Treasured Taiwan Series:  99 Feng Ying (寶貝台灣系列:九九蜂鹰) (PTS)
Shen Rui Yuan (沈瑞源) – Luo Pan (落番) (PTS)
Lin Jun Yang (林君陽) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Liang Jie De (梁皆得) – Emerald (翡翠) (PTS)
Chen Yu Jie (陳鈺傑) – Thief (小偷)
Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Xu Ya Qi (許亞琦) – Jiao Cuo (交錯)
Gail Lin (林嘉俐) – Sui Yue De Ji Shi (歲月的籤詩)
Chamder Tsai (蔡燦得) – Ting Jian Xin De Sheng Yin (聽見心的聲音) (DaAi TV)
Lai Xiao Yi (賴曉誼) – Ba Ba Jia You (爸爸加油) (DaAi TV)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Princess and Prince (公主與王子)
Best Sound Editing – Presenters: Novia Lin (林若亞) and Xu Jun Hui (許俊輝):
Wang Gong Cheng (王公誠), Liang Qi Hui (梁啟慧), Chen Yue En (陳悅恩), and Zhu Jia Yi (朱家宜 ) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Shi Min Jie (史旻玠), Ye (葉約瑟), Ye Yue Se (葉約瑟) and Zhou Zhen (周震) – The Moonlight in Jilin (吉林的月光)
Xu Zhong Ya (徐中亞) – Record Standpoint – City Border Revelations (紀錄觀點 – 邊城啟示錄)
Tang Jun Jie (湯鈞傑), Jiang Zhen Dao (蔣震道), Wang Yu Jun (王榆鈞), and Chen Wei Jun (陳惟君) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Luo Xiang Ling (羅湘淩) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Best Art and Design – Presenters: Novia Lin (林若亞) and Xu Jun Hui (許俊輝):
Wu Ruo Yun (吳若昀) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Yang Zheng Yi (楊證譯), Zhuang Min Sheng (莊閔盛), and Zhao Zheng An (趙正安) – Fruit Ice Cream (水果冰淇淋) (PTS)
Jian Chun Yu (簡春玉) – I Love You So Much (粉愛粉愛你) (CTV)
Luo Wen Guang (羅文光) and You Li Guang (游麗光) – Ai De Wei Guang (愛的微光) (DaAi TV)
Su Yao Tang (蘇耀堂) – Wei Xiao Mian Dui (微笑面對) (DaAi TV)
Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Annie Chen and Peng Yi Yi (澎怡怡):
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Zhou Xu Wei (周旭薇) – The Golden Child (金孫)
Shi Li (施立) – No Way Home (離家的女人)
Lian Yi Qi (連奕琦) – Forgotten (遺忘)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Thief (小偷)
Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presenters: Alice Ceng and Cai Kang Yong (蔡康永):
Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Fan Yun Jie (范云杰) – Sui Yue De Ji Shi (歲月的籤詩)
Cao Shi Han ( 曹仕翰) – Wo De Gou Nan You (我的狗男友) (PTS)
Cai Yi Fen (蔡怡芬) and Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Liu Xue Rong (劉雪容), Li Gang (李崗), Zhou Xu Wei (周旭薇), and Hong Wen Jie (洪文潔) – The Golden Child (金孫)
Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Alice Ceng and Cai Kang Yong (蔡康永):
Lu Fu Lu (呂福祿) – Cheng Shi Feng Li De Guang (城市風裡的光) (PTS)
Ma Guo Xian (馬國賢) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xia Jing Ting (夏靖庭) – Sui Yue De Ji Shi (歲月的籤詩)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Rou Fan (肉販) (PTS)
Xi Xiang (喜翔) – Lao Jie Kuang Xiang Qu (老街狂想曲) (PTS)
Best Lighting – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
Li Long Yu ( 李龍禹) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Chen Zhi Xuan (陳志軒) – Shen Xian Gu Shi Jian (神仙谷事件) (Hakka TV)
Mei Shu Hao (梅書豪) – Forgotten (遺忘)
Lai Tian Jian (賴天健) – No Way Home (離家的女人)
Best Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
PTS’ Life Story Collection – Princess and Prince (公主與王子)
PTS’ Student Life Story Collection – Thief (小偷)
PTS’ Student Life Story Collection – No Way Home (離家的女人)
Sui Yue De Ji Shi (歲月的籤詩)
The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
Christoper Lee (李銘順) – Forgotten (遺忘)
Chen Zhu Sheng (陳竹昇) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Tuo Zong Hua (庹宗華) – Ba Ba Jia You (爸爸加油) (DaAi TV)
Huang He (黃河) – Princess and Prince (公主與王子)
Huang Wei De (黃維德) – Fly! Pigeon (飛吧!鴿子)
Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenters: June (六月) and (?):
Lu Xue Feng (呂雪鳳) – The Golden Child (金孫)
Jade Chou (周幼婷) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Helen Thanh Đào (海倫清桃) aka Nguyễn Thanh Đào (阮菁桃) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Gao Hui Jun (高慧君) – No Way Home (離家的女人)
Esther Liu (劉品言) – The Golden Child (金孫)
Best Marketing Program – Presenters: Li Luo (李羅) and Amanda Chu (朱芯儀):
Office Girls (小資女孩向前衝) (SETTV)
In Between (半熟戀人) (TTV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Remember, About Us (記得‧我們有約) (CTI)
Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)
Best Supporting Actor – Drama – Presenters: Li Luo (李羅) and Amanda Chu (朱芯儀):
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Wayback Into Love (愛。回來)
Chen Bo Zheng (陳博正) –  Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Jia Xiao Guo (賈孝國) – Innocence (阿戇妹)
Deng Zhi Hong (鄧志鴻) – Man * Boy (小孩‧大人)
Cai Zhen Nan (蔡振南) – Garden of Life (生命花園)
Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Ariel Lin:
Lin Zhi Ru (林志儒), Yang Jing Xiang (楊景翔), Chen Nan Hong (陳南宏), and Zhang Qi En (張綺恩) – Innocence (阿戇妹)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Zhang Xiu Ling (張秀玲) – Garden of Life (生命花園)
Jian Qi Feng (簡奇峰) and Lin Xin Hui (林欣慧) – Ex-boyfriend (前男友)
Best Supporting Actress – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Ariel Lin:
Ge Wei Ru (戈偉如) – Ti Amo Chocolate (愛上巧克力) (SETTV)
Lin Mei Xiu (林美秀) – In Time With You (我可能不會愛你)
Hong Xiao Ling (洪小鈴) – Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)
Yang Li Yin (楊麗音) – Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Wayback Into Love (愛。回來)
Best Director – Drama – Presenters: Tian Xin and Wilber Pan:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Jump! Cheer Leader (飆!企鵝里德) (Hakka TV)
Wu Mi Sen (吳米森) – Garden of Life (生命花園)
Lin Zhi Ru (林志儒) – Innocence (阿戇妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Winnie Qu (瞿友寧) – In Time With You (我可能不會愛你)
Best Leading Actress – Drama – Presenters: Tian Xin and Wilber Pan:
June/ Liu Yue (六月) – Wayback Into Love (愛。回來)
Gina Li (李千娜) – Ex-boyfriend (前男友)
Lee Kang Yi (李康宜) – Man * Boy (小孩‧大人)
Ariel Lin (林依晨) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Innocence (阿戇妹)
Best Leading Actor – Drama – Presenter: Nicky Wu:
Chen Bo Lin (陳柏霖) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Pin Yuan (黃品源) – Rainy Night Flower (雨夜花)
Huang Jian Wei (黃健瑋) – Innocence (阿戇妹)
Tony Yang (楊祐寧) – Ex-boyfriend (前男友)
Long Shao Hua (龍劭華) – Wayback Into Love (愛。回來)
Best Dramas – Presenter: Nicky Wu:
Man * Boy (小孩‧大人) (PTS)
Garden of Life (生命花園) (DaAi TV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Innocence (阿戇妹) (Hakka TV)
Wayback Into Love (愛。回來) (SETTV)
Thoughts? All I can say is this is a year for popular dramas instead of the under-rated ones, except for some instances. And that the judges are definitely playing safe this year. BUT nevertheless, I promise NOT to be a sore loser so congratulations to all the winners!
*Drama titles and such were translated and verified by DTLCT.