Golden Bell Awards 2016: Winners

A year full of excitement and also some unexpected appearances. There was also some awkward moments but somehow the show managed to go on. Congrats to all winners!

Best Supporting Actor – Drama – Presented by Peter Ho and Tiffany Hsu:
Wu Cheng Di (吳政迪) – The Youth! (谷風少年) (Hakka TV)
Andy Chen Yi (陳奕) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
He Yi Hang (賀一航) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jason Zou (鄒承恩) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)

Best Supporting Actress – Drama – Presented by Peter Ho and Tiffany Hsu:
Tian Xin (天心) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Lin Mei Zhao (林美照) – Baby Daddy (長不大的爸爸) (PTS)
Ke Shu Qin (柯淑勤) – Youth Power (哇!陳怡君) (TTV)
Joanne Zeng (曾之喬) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Linda Liu (劉瑞琪) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)

Best New Actors / Actresses – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Long Shao Hua and Li Li Ren:
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xu Li Qi (徐力琦) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Zhang Yuan He (張元赫) – The End of Toby’s Morning (托比的最後一個早晨) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Ru Xuan (魏如萱) – Ambiguous Time (曖昧時代) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presented by Long Shao Hua and Li Li Ren:
Li Quan Yang (李權洋) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Tu Fang Xiang (涂芳祥) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting and Lin Yi Ling (曾英庭、林怡鈴) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Cinematography – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Li Ming (李鳴) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Chen Zong Zhi (陳宗志) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Chen Qi Wen (陳麒文) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhao Guan Heng (趙冠衡) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Han Ji Xuan (韓紀軒) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Lighting – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Ding Hai De (丁海德) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhuang Hong Bin (莊宏彬) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Liu Chen Wei (劉宸瑋) – Join For Dinner (登入晚餐)
Xie Han Yang (謝漢諹) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Film Editing – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Li Jun Hong (李俊宏) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Du Su Ling and Liu Zhen Nan (杜素鈴、劉振南) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Du Min Qi (杜敏綺) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Xiao Ru Guan (蕭汝冠) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)

Best Sound Editing – Presented by Chen Mei Feng and Pauline Lan:
Wang Xi Wen and Jian Feng Shu (王希文、簡豐書) – Under the Water (溺境) (PTS)
Wang Min Xu, Chen Yong, Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, and Thomas Foguenne (王敏旭、陳灉、蔣震道、許嵐婷、Thomas Foguenne) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Qiu Sheng Yuan, Wang Yong Lin, and Ye Yue Se (邱昇元、王詠霖、葉約瑟) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Chen Xiao Xia, Zhang Yi, Wu Bo Chun, Huang Da Wei, Lin Zhuan Zhi, and Chen Jie Han (陳小霞、張藝、吳柏醇、黃大衛、林傳智、陳玠含) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Hong Li (鄭宏澧) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Megan Lai and Baron Chen:
Wang Zi Qiang (王自強) – Mini For You Movie Theater: Light Rain (迷你4U電影院 毛毛雨)
Chen Ding Zhong (陳鼎中) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Hou Yan Xi (侯彥西) – Fresh Meat Dad (鮮肉老爸)
Renzo Liu (劉亮佐) – Coin Boy (銅板少年) (PTS)
Lan Wei Hua (藍葦華) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Megan Lai and Baron Chen:
Wang Xuan (王琄) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Peace Yang (陽靚) – Love, Lost and Found (愛我請回頭) (Videoland TV)
Wei Er Sen (葳薾森) – Hate You, Murder Him, Love Me (三角犯罪) (PTS)
Xie Qiong Yuan (謝瓊媛) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – The Fool and Sleeping Beauty (傻瓜與睡美人) (Videoland TV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Kaiser Chuang and Jacqueline Zhu:
Mark Lee (李天柱) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): The Last Time of Tenderness (最後一次溫柔) (PTS)
Michael Chang (張少懷) – The Thin Blue Lines (奉子不成婚) (GTV)
Joe Chang (張書偉) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Zheng Ren Shuo (鄭人碩) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presented by Kaiser Chuang and Jacqueline Zhu:
Yin Xin (尹馨) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Kelly Ko (柯素雲) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Mei Fang (梅芳) – Laugh 24 Hrs (藥笑24小時) (PTS)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – The Sweet Place (加蓋春光)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Miao Ke Li and (?):
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)
Ke Zhen Nian (柯貞年) – Under the Water (溺境) (PTS)
Chen Yu Ji (陳宇詰) – Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
Zeng Ying Ting (曾英庭) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Zhan Jing Lin (詹京霖) – The Island of River Flow (川流之島) (CTV)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presented by Miao Ke Li and (?):
The Island of River Flow (川流之島) (CTV)
Lost Daughter (再見女兒) (PTS)
The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Coin Boy (銅板少年) (PTS)
The Black Box (黑盒子) (Hakka TV)

Best Art and Design:
Wang Xiao Tian (王筱恬) – The Cat in the Closet (衣櫃裡的貓) (PTS)
Tang Jia Hong (唐嘉宏) – When Miracle Meets Math (愛情算不) (GTV)
Xu Ying Guang, Yao Jun, Xu Shu Hua, and Yan Zhen Qin (許英光、姚君、許淑華、嚴振欽) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Xu Ying Guang (許英光) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Jian Chun Yu (簡春玉) – Rock Records In Love (滾石愛情故事): Xiao Wei (小薇)

Best New Actors / Actresses – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Nguyễn Thị Thúy Hằng / Nguyen Thi Thuy Hang (阮氏翠恆) – Tân Nương Giá Đáo‬ (新娘嫁到) (FTV)
Ben Wu (吳思賢) – Love Cuisine (料理高校生) (SETTV)
Hai Yu Fen (海裕芬) – War Family (我家是戰國) (GTV)
Huang Yu Lin (黃宇琳) – La Grande Chaumière Violette (紫色大稻埕) (SETTV)
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Yu Shang Min and Liu Rui Xuan (于尚民、劉蕊瑄) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Lin Guan Zhong (林貫中) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Huang Shi Ming (黃世鳴) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Xin Mei, Zheng Wen Tang, and Yang Hui Wen (鄭心媚、鄭文堂、楊惠文) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)
Jian Qi Feng and Lin Xin Hui (簡奇峯、林欣慧) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)

Best Director – Drama – Presented by Alice Ko, Roy Qiu, and Joanne Tseng:
Yu Zhong Zhong (于中中) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Lin Hong Jie and Lin Qing Fang (林宏杰、林清芳) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Qiu Hao Zhou (邱皓洲) – Sunset (落日) (Hakka TV)
Cao Rui Yuan (曹瑞原) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Zheng Wen Tang (鄭文堂) – The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

Best Leading Actor – Drama – Presented by Blue Lan and Tian Xin:
Kingone Wang (王傳一) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (GTV)
Chris Wu (吳慷仁) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Roy Chiu (邱澤) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Fu Meng Bo (傅孟柏) – Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
Shan Cheng Ju (單承矩) – Sunset (落日) (Hakka TV)

Best Leading Actress – Drama – Presented by Blue Lan and Tian Xin:
Cindy Lien (連俞涵) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Cheryl Yang (楊謹華) – A Touch of Green (一把青) (PTS)
Alice Ko (柯佳嬿) – Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Nana Lee (李千娜) – The Day I Lost You (失去你的那一天) (CTV)
Gail Lin (林嘉俐) – Life is Full of Beauty (吉姊當家) (DaAi TV)

Best Dramas:
Ba Ji Teenagers (一代新兵 八極少年) (CTS)
A Touch of Green (一把青) (PTS)
Marry Me or Not? (必娶女人) (CTV)
Sunset (落日) (Hakka TV)
The Best of Youth (燦爛時光) (PTS)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Advertisements

Golden Bell Awards 2015: Winners

Yes, I had to quit Facebook to watch faster, lol. I was slower last year with putting it up because I got discouraged with watching after being spoiled, lol. Anyway, congrats to all the winners!

Best Art and Design – Presented by Ming Dao and Janet:
You Jia Shi, Huang Jian Hao, Wu Jin Wei, Cai Can En, Chen Shu Lin (尤佳施、黃健豪、吳進偉、蔡燦恩、陳淑琳) – World’s Top Chinese Music (全球中文音樂榜上榜) (TVBS)
Yao Guo Zhen and Figaro Ceng (姚國禎、曾少宗) – Maidenology (許涼涼與她的少女們)
Chen Wei Zhong (陳韋中) – Freak Family (超級夥伴)
Chen Jia Sheng (陳嘉晟) – Brave Forward (新丁花開)
Liao Bing (廖秉怡) – A Corner (一個角落)

Best Film Editing – Presented by Hu Gua, Ah Xiang, and Hao Zi:
Lin Xin Min and Zhou Wen Qin (林欣民、周文欽) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Nian Li Wen (粘瓈文) – Discovery (台灣製造大解密)
Nian Li Wen and Lin Xin Min (粘瓈文、林欣民) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Lai Meng Jie (賴孟傑) – Freak Family (超級夥伴) (Videoland Television Network)
Su Pei Yi (蘇珮儀) – Rainbow Fairy (尋物少女)

Best Lighting – Presented by Zeng Guo Cheng and Fang Fang Fang:
Li Yuan Yue (李元嶽) – Go Music 3 (音樂萬萬歲3) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事)
Dong Chong An (董崇安) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xie Han Yang (謝漢諹) – Brave Forward (新丁花開)
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – Probing Worries (偷窺心事) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhong Xin Ling and Lin Mei Xiu:
Momo Wu (吳若湄) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Vivi Lee (李維維) – A Corner (一個角落) (CTI)
Chen Qiu Zhen (陳秋貞) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Sound Editing – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Li Chun Xiong, Lin Jie, Xia Jing Chun, and Xie Zong Jie (李春雄、林潔、夏敬淳、謝宗杰) – Brave Forward (新丁花開)
Yu Zheng Xian (余政憲) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Hong Zi Wei (洪梓為) – 1 Carat’s Roommate (一克拉的室友) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Fei Wu and Shen Zhi Peng (陳飛午、沈志朋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, Chen Wei Jun, You Wan Shen (蔣震道、徐嵐婷、陳惟君、游寓紳) – Freak Family (超級夥伴)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Chris Wu (吳慷仁) – Wake Up (麻醉風暴)
Mason Lee (李淳) – Love’s End Point (愛情的盡頭)
Michael Huang (黃仲崑) – Wake Up (麻醉風暴)
Xi Xiang (喜翔) – God of Love Karaoke (愛神卡拉OK) (PTS’ Life Story Collection)
Wen Cheng Lin (溫乘麟) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Easton Dong (東明相) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – The Road Home (回家路上)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – On A Journey (出遊) (PTS’ Student Life Story Collection)
Jag Huang (黃健瑋) – Wake Up (麻醉風暴)
Huang Deng Hui (黃鐙輝) – Let The Sunshine In (浪子單飛)

Best Cinematography – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Li Ming (李鳴) – Rainbow Fairy (尋物少女) (CTI)
Zhou Wen Qin, Zhang Wei Zhi, and Liang Yi Yang (周文欽、張緯誌、梁義洋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Hu Wu Zheng (胡午正) – Brave Forward (新丁花開)
Feng Xin Hua (馮信華) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Pei Li, Hu Guo wei, Xie Zheng Feng, Du Li Ren, and Liang Yong Guang (黃培理、胡國偉、謝政峰、杜立仁、梁勇光) – Slow Travel Adventures (浩克慢遊) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Chen Yi Ru (陳怡儒) – On A Journey (出遊)
Zhang Qi En (張綺恩) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Jian Ming and Wang Hui Zhu (黃建銘、王卉竺) – Wake Up (麻醉風暴)
Cai Yi Deng (蔡沂澄) – The Road Home (回家路上)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Mei Fang (梅芳) – Water’s Origin (水源地) (PTS’ Life Story Collection)
Jenny Wen (溫貞菱) – The Kids (小孩)
Megan Lai (賴雅妍) – Love’s End Point (愛情的盡頭) (PTS’ Life Story Collection)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Ye Quan Zhen and (?):
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xu Rong Rong (許榕容) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Liao Shi Han (廖士涵) – The Road Home (回家路上)
Aozaru Shiao (蕭力修) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presented by Ye Quan Zhen and (?):
PTS’ Life Story Collection – The Kids (小孩)
PTS’ Life Story Collection – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
PTS’ Life Story Collection – The Road Home (回家路上)
PTS’ Life Story Collection – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Wake Up (麻醉風暴) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Du Zheng Zhe, Lu Hui Xin, Yang Hui Wen, and Li Song Lin (杜政哲、盧慧心、楊蕙文、李松霖) – The Way We Were (16個夏天)
Lu Shi Yuan (呂蒔媛) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Wu Fan / Wu Yu Qing, Deng Li Fen, Hei Mi / Tu Fang Xiang, and Chen Jia Zhen (吳繁/吳毓青、鄧莉芬、黑米/涂芳祥、陳嘉振) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – Apple In Your Eye (妹妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – The New World (新世界)

Best Supporting Actor – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Zhu De Gang (朱德剛) – The New World (新世界)
Mark Lee (李天柱) – San Bao Wanted To Go Home (三寶要回家) (DaAi TV)
Zhang Shao Huai (張少懷) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事) (GTV / TTV)
Melvin Sia (謝佳見) – The Way We Were (16個夏天)
Soda Voyu (蘇達) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actress – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Jean Lee (李依瑾) – The New World (新世界)
Lin Yu Xuan (林雨宣) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Miao Ke Li (苗可麗) – Someone Like You (聽見幸福) (SETTV)
Tiffany Hsu (許瑋甯) – The Way We Were (16個夏天)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)

Best Leading Actress – Drama – Presented by Wilber Pan and Rainie Yang:
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Brave Forward (新丁花開)
Ruby Lin (林心如) – The Way We Were (16個夏天)
Huang Pei Jia (黃姵嘉) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Rabbit Yang (楊可涵) – The New World (新世界) (TTV)
Janel Tsai (蔡淑臻) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Director – Drama – Presented by Zhang Chen Guang and Tian Xin:
Li Zhi Qiang (李志薔) – Brave Forward (新丁花開)
Chen Rong Hui (陳戎暉) – Apple In Your Eye (妹妹)
Xu Fu Xiang (許富翔) – The Way We Were (16個夏天)
Xu Zhao Ren (許肇任) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Lai Meng Jie and Zhang Xiu Cheng (賴孟傑、張修誠) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Leading Actor – Drama – Presented by Vic Chou, Ariel Lin, and Chen Bo Lin:
Chris Wu (吳慷仁) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Kurt Chou (周孝安) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Leroy Yang (楊一展) – The Way We Were (16個夏天)
Blue Lan (藍正龍) – Apple In Your Eye (妹妹)
Lan Wei Hua (藍葦華) – Brave Forward (新丁花開)

Best Dramas – Presented by Bu Xue Liang, Harlem Yu, Zhang Xiao Yan, and Huang Zi Jiao:
The Way We Were (16個夏天) (TVBS)
iHero (C.S.I.C鑑識英雄) (CTV)
Apple In Your Eye (妹妹) (GTV)
Long Day’s Journey Into Light (出境事務所) (Hakka TV)
Brave Forward (新丁花開) (Hakka TV)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2015: Nominations List

Just saw it so had to get right to it! LOL!

Best Dramas:
The Way We Were (16個夏天) (TVBS)
iHero (C.S.I.C鑑識英雄) (CTV)
Apple In Your Eye (妹妹) (GTV)
Long Day’s Journey Into Light (出境事務所) (Hakka TV)
Brave Forward (新丁花開) (Hakka TV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – The Kids (小孩)
PTS’ Life Story Collection – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
PTS’ Life Story Collection – The Road Home (回家路上)
PTS’ Life Story Collection – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Wake Up (麻醉風暴) (PTS)

Best Leading Actor – Drama:
Chris Wu (吳慷仁) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Kurt Chou (周孝安) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Leroy Yang (楊一展) – The Way We Were (16個夏天)
Blue Lan (藍正龍) – Apple In Your Eye (妹妹)
Lan Wei Hua (藍葦華) – Brave Forward (新丁花開)

Best Leading Actress – Drama:
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Brave Forward (新丁花開)
Ruby Lin (林心如) – The Way We Were (16個夏天)
Huang Pei Jia (黃姵嘉) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Rabbit Yang (楊可涵) – The New World (新世界) (TTV)
Janel Tsai (蔡淑臻) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actor – Drama:
Zhu De Gang (朱德剛) – The New World (新世界)
Mark Lee (李天柱) – San Bao Wanted To Go Home (三寶要回家) (DaAi TV)
Zhang Shao Huai (張少懷) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事) (GTV / TTV)
Melvin Sia (謝佳見) – The Way We Were (16個夏天)
Soda Voyu (蘇達) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actress – Drama:
Jean Lee (李依瑾) – The New World (新世界)
Lin Yu Xuan (林雨宣) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Miao Ke Li (苗可麗) – Someone Like You (聽見幸福) (SETTV)
Tiffany Hsu (許瑋甯) – The Way We Were (16個夏天)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)

Best Director – Drama:
Li Zhi Qiang (李志薔) – Brave Forward (新丁花開)
Chen Rong Hui (陳戎暉) – Apple In Your Eye (妹妹)
Xu Fu Xiang (許富翔) – The Way We Were (16個夏天)
Xu Zhao Ren (許肇任) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Lai Meng Jie and Zhang Xiu Cheng (賴孟傑、張修誠) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Du Zheng Zhe, Lu Hui Xin, Yang Hui Wen, and Li Song Lin (杜政哲、盧慧心、楊蕙文、李松霖) – The Way We Were (16個夏天)
Lu Shi Yuan (呂蒔媛) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Wu Fan / Wu Yu Qing, Deng Li Fen, Hei Mi / Tu Fang Xiang, and Chen Jia Zhen (吳繁/吳毓青、鄧莉芬、黑米/涂芳祥、陳嘉振) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – Apple In Your Eye (妹妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – The New World (新世界)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Easton Dong (東明相) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – The Road Home (回家路上)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – On A Journey (出遊) (PTS’ Student Life Story Collection)
Jag Huang (黃健瑋) – Wake Up (麻醉風暴)
Huang Deng Hui (黃鐙輝) – Let The Sunshine In (浪子單飛)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Mei Fang (梅芳) – Water’s Origin (水源地) (PTS’ Life Story Collection)
Jenny Wen (溫貞菱) – The Kids (小孩)
Megan Lai (賴雅妍) – Love’s End Point (愛情的盡頭) (PTS’ Life Story Collection)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Chris Wu (吳慷仁) – Wake Up (麻醉風暴)
Mason Lee (李淳) – Love’s End Point (愛情的盡頭)
Michael Huang (黃仲崑) – Wake Up (麻醉風暴)
Xi Xiang (喜翔) – God of Love Karaoke (愛神卡拉OK) (PTS’ Life Story Collection)
Wen Cheng Lin (溫乘麟) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Momo Wu (吳若湄) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Vivi Lee (李維維) – A Corner (一個角落) (CTI)
Chen Qiu Zhen (陳秋貞) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xu Rong Rong (許榕容) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Liao Shi Han (廖士涵) – The Road Home (回家路上)
Aozaru Shiao (蕭力修) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Chen Yi Ru (陳怡儒) – On A Journey (出遊)
Zhang Qi En (張綺恩) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Jian Ming and Wang Hui Zhu (黃建銘、王卉竺) – Wake Up (麻醉風暴)
Cai Yi Deng (蔡沂澄) – The Road Home (回家路上)

Best Cinematography:
Li Ming (李鳴) – Rainbow Fairy (尋物少女) (CTI)
Zhou Wen Qin, Zhang Wei Zhi, and Liang Yi Yang (周文欽、張緯誌、梁義洋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Hu Wu Zheng (胡午正) – Brave Forward (新丁花開)
Feng Xin Hua (馮信華) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Pei Li, Hu Guo wei, Xie Zheng Feng, Du Li Ren, and Liang Yong Guang (黃培理、胡國偉、謝政峰、杜立仁、梁勇光) – Slow Travel Adventures (浩克慢遊) (PTS)

Best Film Editing:
Lin Xin Min and Zhou Wen Qin (林欣民、周文欽) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Nian Li Wen (粘瓈文) – Discovery (台灣製造大解密)
Nian Li Wen and Lin Xin Min (粘瓈文、林欣民) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Lai Meng Jie (賴孟傑) – Freak Family (超級夥伴) (Videoland Television Network)
Su Pei Yi (蘇珮儀) – Rainbow Fairy (尋物少女)

Best Sound Editing:
Li Chun Xiong, Lin Jie, Xia Jing Chun, and Xie Zong Jie (李春雄、林潔、夏敬淳、謝宗杰) – Brave Forward (新丁花開)
Yu Zheng Xian (余政憲) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Hong Zi Wei (洪梓為) – 1 Carat’s Roommate (一克拉的室友) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Fei Wu and Shen Zhi Peng (陳飛午、沈志朋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, Chen Wei Jun, You Wan Shen (蔣震道、徐嵐婷、陳惟君、游寓紳) – Freak Family (超級夥伴)

Best Lighting:
Li Yuan Yue (李元嶽) – Go Music 3 (音樂萬萬歲3) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事)
Dong Chong An (董崇安) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xie Han Yang (謝漢諹) – Brave Forward (新丁花開)
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – Probing Worries (偷窺心事) (PTS’ Life Story Collection)

Best Art and Design:
You Jia Shi, Huang Jian Hao, Wu Jin Wei, Cai Can En, Chen Shu Lin (尤佳施、黃健豪、吳進偉、蔡燦恩、陳淑琳) – World’s Top Chinese Music (全球中文音樂榜上榜) (TVBS)
Yao Guo Zhen and Figaro Ceng (姚國禎、曾少宗) – Maidenology (許涼涼與她的少女們)
Chen Wei Zhong (陳韋中) – Freak Family (超級夥伴)
Chen Jia Sheng (陳嘉晟) – Brave Forward (新丁花開)
Liao Bing (廖秉怡) – A Corner (一個角落)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2013: Winners

I know, I know. I’m way late with posting up results. But I had to wait until I actually have time or try to squeeze in some watching here and there before I could post this up–instead of just copying and pasting stuff from other sites. Anyway, those of you who have watched or read news know who won. (Go here to read about more exciting updates from the pros! LOL!) Again, like last year, I’m posting results by the order it was announced (except for variety shows, etc).

Best Film Editing – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Chen Zhen Guo (陳振國) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)
Gao Ming Sheng (高鳴晟) – The Busy Young Psychic (神算)
Huang Guan Jun (黃冠鈞) – Record Standpoint – A Rolling Stone (紀錄觀點—築巢人)
Wen Ming Long (溫明龍) – Home (回家)
Fan Qiu Yan (潘秋燕) – The Cursed Mere (陂塘)

Best Cinematography – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Li Xue Zhu (李學主) – Discovery – Dajia River (DaAi TV)
Lin Jun Yang (林君陽) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮) (PTS’ Life Story Collection)
Fu Shi Ying (傅士英) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Liao Jing Yao (廖敬堯) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Liu Zhi Yi (劉志益) – MTV Taiwan Documentary (MIT台灣誌)

Best Marketing Program – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Two Fathers (2個爸爸) (SETTV)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
KO One Return (終極一班2) (GTV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Na Dou (納豆) and Selina Ren:
Mariko Okubo (大久保麻梨子) – Substitute For Love (愛情替聲)
Debbie Yao (姚黛瑋) – Sweet Recipe of Happiness (幸福蜜方) (PTS’ Life Story Collection)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Radiance of Heng Sheng (光明恆生) (DaAi TV)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Life Is Shit (臺北八個人) (PTS’ Life Story Collection)
Tan Ai Zhen (譚艾珍) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)

Best Lighting:
Wu Ming De (吳明德) – National Treasure In Focus (對焦國寶) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Cursed Mere (陂塘)
Zhuang Hong Yu (莊弘裕) – Sunlight Paradise (日光天堂)
Cheng Wei Zhong (程韋中) – Substitute For Love (愛情替聲
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Sound Editing:
Wu Jia Li, Lin Chuan Zhi, Jian Shu Huan, and Huang Shan Liang (吳嘉莉、林傳智、簡淑歡、許勝雄、荒山亮) – Flavor of Life (含笑食堂)
Chen An Ru, Yu Zheng Xian, and Zhang Rong Yi (陳安如、余政憲、張榮倚) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Huang Nian Yong, Zheng Wei Zhi, and Zhang Rong Yi (黃年永、鄭維芝、張榮倚) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Yang Yi Xuan, Shen Sheng De, and Xu Yi Hong (楊以瑄、沈聖德、許一鴻) – The Busy Young Psychic (神算)
Deng Mao Zi, Gao You Feng, Suo Ji Chang, Luo Yi Juan, and Li Ai Xuan (鄧茂茲、高友峰、鎖際昌、羅怡娟、李艾璇) – Traversal 101 (穿越101)

Best Art and Design:
Lin Pei Chen (林沛辰) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Ke Qing Mei (柯青每) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Xu Ying Guang and Zhao Shu Yin (許英光、趙舒音) – Home (回家)
Zheng Jia Wei (鄭嘉偉) – Traversal 101 (穿越101)
Lai Yong Kun (賴勇坤) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Chen Jia Min (陳佳敏) – The Will to Power (權力過程)
Chen Guan Ting and Huang Jing Zu (陳冠廷、黃靖祖) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Huang Ying Min and Lv Deng Gui (黃英珉、呂登貴) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰) (Hakka TV)
Lei Xiao Ci (雷孝慈) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Liao Shi Han and Shi Hong Ru (廖士涵、施虹如) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Wu Ding Qian (吳定謙) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Li Tao (李滔) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Vince Kao (高英軒) – A Complete Life (双全)
Chen Mu Yi (陳慕義) – The Will to Power (權力過程)
Tang Zhi Wei (湯志偉) – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Yin Xin (尹馨) – The Will to Power (權力過程)
Bai Bing Bing (白冰冰) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Sunlight Paradise (日光天堂) (Hakka TV)
Yu Pei Zhen (余佩真) – The Busy Young Psychic (神算) (PTS’ Student Life Story Collection)
Yang Xiao Li (楊小黎) – Substitute For Love (愛情替聲)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Long Shao Hua and Miao Ke Li:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Traversal 101 (穿越101)
Xin Jian Zong (辛建宗) – Substitute For Love (愛情替聲
Fan Yang Zhong (范揚仲) – The Will to Power (權力過程)
Zeng Xin Ying (曾馨瑩) – The 31st Sign (第三十一首籤)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Long Shao Hua and Miao Ke Li:
PTS’ Life Story Collection – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Traversal 101 (穿越101) (PTS)
PTS’ Life Story Collection – The 31st Sign (第三十一首籤)
PTS’ Life Story Collection – Substitute For Love (愛情替聲)
PTS’ Life Story Collection – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter: Miao Ke Li:
Tai Bao (太保) – The Best Thing (最好的一件事) (PTS’ Student Life Story Collection)
Wang Mon Ling (王夢麟) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道) (PTS’ Life Story Collection)
Liang Xiu Shen (梁修身) – The Will to Power (權力過程)
Bi Xiao Hai (畢曉海) – Fresh Meatball (鮮肉餅) (PTS’ Student Life Story Collection)
Long Shao Hua (龍劭華) – La Ba Hong’s Song of Grief and Joy (喇叭宏的悲喜曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Drama – Presenters: James Wen and Janel Tsai:
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sweet Sweet Bodyguard (剩女保鏢) (SETTV)
Li Li Ren (李李仁) – Home (回家)
Li Chen Xiang (李辰翔) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Lin Zong Ren (林宗仁) – Love in the Wind (你是春風我是雨) (GTV)
Zhang Shao Huai(張少懷) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Supporting Actress – Drama – Presenters: James Wen and Janel Tsai:
Xiao Xun (小薰) – Love Me Or Leave Me (我租了一個情人) (TTV)
Lv Xue Feng (呂雪鳳) – Flavor of Life (含笑食堂)
Yang Ke Fan (楊可凡) – Flavor of Life (含笑食堂)
Ge Lei (葛蕾) – Home (回家)
Esther Liu (劉品言) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenters: Winnie Qu and Amber Kuo:
Xu Yu Ting, Wu Yi Ran, Xie Bing Xun, He Yao Xian, and Li Wan Rong (徐譽庭、吳怡然、謝秉勳、何曜先、李婉榕) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Huang Shi Ming, Liu Wei Ci, Zeng Xian Zhang, and Liu Rui Xuan (黃世鳴、劉瑋慈、曾顯章、劉蕊瑄) – Home (回家)
Huang Yu Jia (黃雨佳) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Ye Dan Qing, Yan Yi Fan, Lin Jia Hui, and Xi Qin (葉丹青、顏一帆、林佳慧、楊靚姝、嬉勤) – Flavor of Life (含笑食堂)
Wen Yu Fang (溫郁芳) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Director – Drama – Presenters: Winnie Qu and Amber Kuo:
Wang Ming Tai (王明台) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Zi Ping (林子平) – Home (回家)
Zhang Jin Rong (張晉榮) – The Cursed Mere (陂塘) (Hakka TV)
Ye Tian Lun (葉天倫) – Flavor of Life (含笑食堂)
You Zhi Wei, Gao Bing Quan, Guo Chun Hui, and Zhang Jia Xian (游智煒、高炳權、郭春暉、張佳賢) – The Late Night Shop (小站)

Best Leading Actress – Drama – Presenters: Tia Li and Puff Guo:
Ding Ye Tian (丁也恬) – My Summer Adventure (阿婆的夏令營) (Hakka TV)
Jade Chou (周幼婷) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Chen Xi (林辰唏) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Miao Ke Li (苗可麗) – Flavor of Life (含笑食堂)
Nikki Hsieh (謝欣穎) – Die Sterntaler (白色之戀) (CTV)

Best Leading Actor – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Sonia Sui:
Vic Chou (周渝民) – Home (回家)
Lin Jia Wei (林嘉瑋) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Morning Mo (莫子儀) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Jag Huang (黃健瑋) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Long Shao Hua (龍劭華) – Flavor of Life (含笑食堂)

Best Dramas – Presenters: Chen Bo Lin and Sonia Sui:
Home (回家) (CTS)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
End of Innocence (死了一個國中生之後) (Hakka TV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Wow! Congrats to all winners! It was fun to watch. But what I enjoyed was the unpredictable winners versus last year’s repetitive trends. I’m not acting like a sore loser about last year. But I felt this year have more variety with winners versus last year’s one take all so it was a bit boring on that front.

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2013: Nominations List

Another year gone by and here we are again, talking about the Golden Bell Awards. Again, I’m not going to translate some of the variety shows, etc because it’s too much of a headache for me.

Best Dramas:
Home (回家) (CTS)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
End of Innocence (死了一個國中生之後) (Hakka TV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Traversal 101 (穿越101) (PTS)
PTS’ Life Story Collection – The 31st Sign (第三十一首籤)
PTS’ Life Story Collection – Substitute For Love (愛情替聲)
PTS’ Life Story Collection – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actor – Drama:
Vic Chou (周渝民) – Home (回家)
Lin Jia Wei (林嘉瑋) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Morning Mo (莫子儀) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Jag Huang (黃健瑋) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Long Shao Hua (龍劭華) – Flavor of Life (含笑食堂)

Best Leading Actress – Drama:
Ding Ye Tian (丁也恬) – My Summer Adventure (阿婆的夏令營) (Hakka TV)
Jade Chou (周幼婷) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Chen Xi (林辰唏) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Miao Ke Li (苗可麗) – Flavor of Life (含笑食堂)
Nikki Hsieh (謝欣穎) – Die Sterntaler (白色之戀) (CTV)

Best Supporting Actor – Drama:
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sweet Sweet Bodyguard (剩女保鏢) (SETTV)
Li Li Ren (李李仁) – Home (回家)
Li Chen Xiang (李辰翔) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Lin Zong Ren (林宗仁) – Love in the Wind (你是春風我是雨) (GTV)
Zhang Shao Huai(張少懷) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Supporting Actress – Drama:
Xiao Xun (小薰) – Love Me Or Leave Me (我租了一個情人) (TTV)
Lv Xue Feng (呂雪鳳) – Flavor of Life (含笑食堂)
Yang Ke Fan (楊可凡) – Flavor of Life (含笑食堂)
Ge Lei (葛蕾) – Home (回家)
Esther Liu (劉品言) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Director – Drama:
Wang Ming Tai (王明台) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Zi Ping (林子平) – Home (回家)
Zhang Jin Rong (張晉榮) – The Cursed Mere (陂塘) (Hakka TV)
Ye Tian Lun (葉天倫) – Flavor of Life (含笑食堂)
You Zhi Wei, Gao Bing Quan, Guo Chun Hui, and Zhang Jia Xian (游智煒、高炳權、郭春暉、張佳賢) – The Late Night Shop (小站)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Xu Yu Ting, Wu Yi Ran, Xie Bing Xun, He Yao Xian, and Li Wan Rong (徐譽庭、吳怡然、謝秉勳、何曜先、李婉榕) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Huang Shi Ming, Liu Wei Ci, Zeng Xian Zhang, and Liu Rui Xuan (黃世鳴、劉瑋慈、曾顯章、劉蕊瑄) – Home (回家)
Huang Yu Jia (黃雨佳) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Ye Dan Qing, Yan Yi Fan, Lin Jia Hui, and Xi Qin (葉丹青、顏一帆、林佳慧、楊靚姝、嬉勤) – Flavor of Life (含笑食堂)
Wen Yu Fang (溫郁芳) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Tai Bao (太保) – The Best Thing (最好的一件事) (PTS’ Student Life Story Collection)
Wang Mon Ling (王夢麟) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道) (PTS’ Life Story Collection)
Liang Xiu Shen (梁修身) – The Will to Power (權力過程)
Bi Xiao Hai (畢曉海) – Fresh Meatball (鮮肉餅) (PTS’ Student Life Story Collection)
Long Shao Hua (龍劭華) – La Ba Hong’s Song of Grief and Joy (喇叭宏的悲喜曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Yin Xin (尹馨) – The Will to Power (權力過程)
Bai Bing Bing (白冰冰) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Sunlight Paradise (日光天堂) (Hakka TV)
Yu Pei Zhen (余佩真) – The Busy Young Psychic (神算) (PTS’ Student Life Story Collection)
Yang Xiao Li (楊小黎) – Substitute For Love (愛情替聲)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wu Ding Qian (吳定謙) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Li Tao (李滔) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Vince Kao (高英軒) – A Complete Life (双全)
Chen Mu Yi (陳慕義) – The Will to Power (權力過程)
Tang Zhi Wei (湯志偉) – The Will to Power (權力過程)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Mariko Okubo (大久保麻梨子) – Substitute For Love (愛情替聲)
Debbie Yao (姚黛瑋) – Sweet Recipe of Happiness (幸福蜜方) (PTS’ Life Story Collection)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Radiance of Heng Sheng (光明恆生) (DaAi TV)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Life Is Shit (臺北八個人) (PTS’ Life Story Collection)
Tan Ai Zhen (譚艾珍) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Traversal 101 (穿越101)
Xin Jian Zong (辛建宗) – Substitute For Love (愛情替聲
Fan Yang Zhong (范揚仲) – The Will to Power (權力過程)
Zeng Xin Ying (曾馨瑩) – The 31st Sign (第三十一首籤)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Chen Jia Min (陳佳敏) – The Will to Power (權力過程)
Chen Guan Ting and Huang Jing Zu (陳冠廷、黃靖祖) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Huang Ying Min and Lv Deng Gui (黃英珉、呂登貴) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰) (Hakka TV)
Lei Xiao Ci (雷孝慈) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Liao Shi Han and Shi Hong Ru (廖士涵、施虹如) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)

Best Cinematography:
Li Xue Zhu (李學主) – Discovery – Dajia River (DaAi TV)
Lin Jun Yang (林君陽) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮) (PTS’ Life Story Collection)
Fu Shi Ying (傅士英) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Liao Jing Yao (廖敬堯) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Liu Zhi Yi (劉志益) – MTV Taiwan Documentary (MIT台灣誌)

Best Film Editing:
Chen Zhen Guo (陳振國) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)
Gao Ming Sheng (高鳴晟) – The Busy Young Psychic (神算)
Huang Guan Jun (黃冠鈞) – Record Standpoint – A Rolling Stone (紀錄觀點—築巢人)
Wen Ming Long (溫明龍) – Home (回家)
Fan Qiu Yan (潘秋燕) – The Cursed Mere (陂塘)

Best Sound Editing:
Wu Jia Li, Lin Chuan Zhi, Jian Shu Huan, and Huang Shan Liang (吳嘉莉、林傳智、簡淑歡、許勝雄、荒山亮) – Flavor of Life (含笑食堂)
Chen An Ru, Yu Zheng Xian, and Zhang Rong Yi (陳安如、余政憲、張榮倚) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Huang Nian Yong, Zheng Wei Zhi, and Zhang Rong Yi (黃年永、鄭維芝、張榮倚) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Yang Yi Xuan, Shen Sheng De, and Xu Yi Hong (楊以瑄、沈聖德、許一鴻) – The Busy Young Psychic (神算)
Deng Mao Zi, Gao You Feng, Suo Ji Chang, Luo Yi Juan, and Li Ai Xuan (鄧茂茲、高友峰、鎖際昌、羅怡娟、李艾璇) – Traversal 101 (穿越101)

Best Lighting:
Wu Ming De (吳明德) – National Treasure In Focus (對焦國寶) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Cursed Mere (陂塘)
Zhuang Hong Yu (莊弘裕) – Sunlight Paradise (日光天堂)
Cheng Wei Zhong (程韋中) – Substitute For Love (愛情替聲
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Art and Design:
Lin Pei Chen (林沛辰) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Ke Qing Mei (柯青每) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Xu Ying Guang and Zhao Shu Yin (許英光、趙舒音) – Home (回家)
Zheng Jia Wei (鄭嘉偉) – Traversal 101 (穿越101)
Lai Yong Kun (賴勇坤) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Marketing Program:
Two Fathers (2個爸爸) (SETTV)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
KO One Return (終極一班2) (GTV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

*All information was translated and verified by DTLCT.