Golden Bell Awards 2015: Winners

Yes, I had to quit Facebook to watch faster, lol. I was slower last year with putting it up because I got discouraged with watching after being spoiled, lol. Anyway, congrats to all the winners!

Best Art and Design – Presented by Ming Dao and Janet:
You Jia Shi, Huang Jian Hao, Wu Jin Wei, Cai Can En, Chen Shu Lin (尤佳施、黃健豪、吳進偉、蔡燦恩、陳淑琳) – World’s Top Chinese Music (全球中文音樂榜上榜) (TVBS)
Yao Guo Zhen and Figaro Ceng (姚國禎、曾少宗) – Maidenology (許涼涼與她的少女們)
Chen Wei Zhong (陳韋中) – Freak Family (超級夥伴)
Chen Jia Sheng (陳嘉晟) – Brave Forward (新丁花開)
Liao Bing (廖秉怡) – A Corner (一個角落)

Best Film Editing – Presented by Hu Gua, Ah Xiang, and Hao Zi:
Lin Xin Min and Zhou Wen Qin (林欣民、周文欽) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Nian Li Wen (粘瓈文) – Discovery (台灣製造大解密)
Nian Li Wen and Lin Xin Min (粘瓈文、林欣民) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Lai Meng Jie (賴孟傑) – Freak Family (超級夥伴) (Videoland Television Network)
Su Pei Yi (蘇珮儀) – Rainbow Fairy (尋物少女)

Best Lighting – Presented by Zeng Guo Cheng and Fang Fang Fang:
Li Yuan Yue (李元嶽) – Go Music 3 (音樂萬萬歲3) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事)
Dong Chong An (董崇安) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xie Han Yang (謝漢諹) – Brave Forward (新丁花開)
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – Probing Worries (偷窺心事) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhong Xin Ling and Lin Mei Xiu:
Momo Wu (吳若湄) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Vivi Lee (李維維) – A Corner (一個角落) (CTI)
Chen Qiu Zhen (陳秋貞) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Sound Editing – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Li Chun Xiong, Lin Jie, Xia Jing Chun, and Xie Zong Jie (李春雄、林潔、夏敬淳、謝宗杰) – Brave Forward (新丁花開)
Yu Zheng Xian (余政憲) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Hong Zi Wei (洪梓為) – 1 Carat’s Roommate (一克拉的室友) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Fei Wu and Shen Zhi Peng (陳飛午、沈志朋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, Chen Wei Jun, You Wan Shen (蔣震道、徐嵐婷、陳惟君、游寓紳) – Freak Family (超級夥伴)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Chris Wu (吳慷仁) – Wake Up (麻醉風暴)
Mason Lee (李淳) – Love’s End Point (愛情的盡頭)
Michael Huang (黃仲崑) – Wake Up (麻醉風暴)
Xi Xiang (喜翔) – God of Love Karaoke (愛神卡拉OK) (PTS’ Life Story Collection)
Wen Cheng Lin (溫乘麟) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Zhu Ke Liang and (?):
Easton Dong (東明相) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – The Road Home (回家路上)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – On A Journey (出遊) (PTS’ Student Life Story Collection)
Jag Huang (黃健瑋) – Wake Up (麻醉風暴)
Huang Deng Hui (黃鐙輝) – Let The Sunshine In (浪子單飛)

Best Cinematography – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Li Ming (李鳴) – Rainbow Fairy (尋物少女) (CTI)
Zhou Wen Qin, Zhang Wei Zhi, and Liang Yi Yang (周文欽、張緯誌、梁義洋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Hu Wu Zheng (胡午正) – Brave Forward (新丁花開)
Feng Xin Hua (馮信華) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Pei Li, Hu Guo wei, Xie Zheng Feng, Du Li Ren, and Liang Yong Guang (黃培理、胡國偉、謝政峰、杜立仁、梁勇光) – Slow Travel Adventures (浩克慢遊) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Chen Yi Ru (陳怡儒) – On A Journey (出遊)
Zhang Qi En (張綺恩) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Jian Ming and Wang Hui Zhu (黃建銘、王卉竺) – Wake Up (麻醉風暴)
Cai Yi Deng (蔡沂澄) – The Road Home (回家路上)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presented by Zhang Fei and Ruby Lin:
Mei Fang (梅芳) – Water’s Origin (水源地) (PTS’ Life Story Collection)
Jenny Wen (溫貞菱) – The Kids (小孩)
Megan Lai (賴雅妍) – Love’s End Point (愛情的盡頭) (PTS’ Life Story Collection)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presented by Ye Quan Zhen and (?):
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xu Rong Rong (許榕容) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Liao Shi Han (廖士涵) – The Road Home (回家路上)
Aozaru Shiao (蕭力修) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presented by Ye Quan Zhen and (?):
PTS’ Life Story Collection – The Kids (小孩)
PTS’ Life Story Collection – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
PTS’ Life Story Collection – The Road Home (回家路上)
PTS’ Life Story Collection – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Wake Up (麻醉風暴) (PTS)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Du Zheng Zhe, Lu Hui Xin, Yang Hui Wen, and Li Song Lin (杜政哲、盧慧心、楊蕙文、李松霖) – The Way We Were (16個夏天)
Lu Shi Yuan (呂蒔媛) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Wu Fan / Wu Yu Qing, Deng Li Fen, Hei Mi / Tu Fang Xiang, and Chen Jia Zhen (吳繁/吳毓青、鄧莉芬、黑米/涂芳祥、陳嘉振) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – Apple In Your Eye (妹妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – The New World (新世界)

Best Supporting Actor – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Zhu De Gang (朱德剛) – The New World (新世界)
Mark Lee (李天柱) – San Bao Wanted To Go Home (三寶要回家) (DaAi TV)
Zhang Shao Huai (張少懷) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事) (GTV / TTV)
Melvin Sia (謝佳見) – The Way We Were (16個夏天)
Soda Voyu (蘇達) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actress – Drama – Presented by Blue Lan and (?):
Jean Lee (李依瑾) – The New World (新世界)
Lin Yu Xuan (林雨宣) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Miao Ke Li (苗可麗) – Someone Like You (聽見幸福) (SETTV)
Tiffany Hsu (許瑋甯) – The Way We Were (16個夏天)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)

Best Leading Actress – Drama – Presented by Wilber Pan and Rainie Yang:
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Brave Forward (新丁花開)
Ruby Lin (林心如) – The Way We Were (16個夏天)
Huang Pei Jia (黃姵嘉) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Rabbit Yang (楊可涵) – The New World (新世界) (TTV)
Janel Tsai (蔡淑臻) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Director – Drama – Presented by Zhang Chen Guang and Tian Xin:
Li Zhi Qiang (李志薔) – Brave Forward (新丁花開)
Chen Rong Hui (陳戎暉) – Apple In Your Eye (妹妹)
Xu Fu Xiang (許富翔) – The Way We Were (16個夏天)
Xu Zhao Ren (許肇任) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Lai Meng Jie and Zhang Xiu Cheng (賴孟傑、張修誠) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Leading Actor – Drama – Presented by Vic Chou, Ariel Lin, and Chen Bo Lin:
Chris Wu (吳慷仁) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Kurt Chou (周孝安) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Leroy Yang (楊一展) – The Way We Were (16個夏天)
Blue Lan (藍正龍) – Apple In Your Eye (妹妹)
Lan Wei Hua (藍葦華) – Brave Forward (新丁花開)

Best Dramas – Presented by Bu Xue Liang, Harlem Yu, Zhang Xiao Yan, and Huang Zi Jiao:
The Way We Were (16個夏天) (TVBS)
iHero (C.S.I.C鑑識英雄) (CTV)
Apple In Your Eye (妹妹) (GTV)
Long Day’s Journey Into Light (出境事務所) (Hakka TV)
Brave Forward (新丁花開) (Hakka TV)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2015: Nominations List

Just saw it so had to get right to it! LOL!

Best Dramas:
The Way We Were (16個夏天) (TVBS)
iHero (C.S.I.C鑑識英雄) (CTV)
Apple In Your Eye (妹妹) (GTV)
Long Day’s Journey Into Light (出境事務所) (Hakka TV)
Brave Forward (新丁花開) (Hakka TV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – The Kids (小孩)
PTS’ Life Story Collection – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
PTS’ Life Story Collection – The Road Home (回家路上)
PTS’ Life Story Collection – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Wake Up (麻醉風暴) (PTS)

Best Leading Actor – Drama:
Chris Wu (吳慷仁) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Kurt Chou (周孝安) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Leroy Yang (楊一展) – The Way We Were (16個夏天)
Blue Lan (藍正龍) – Apple In Your Eye (妹妹)
Lan Wei Hua (藍葦華) – Brave Forward (新丁花開)

Best Leading Actress – Drama:
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Brave Forward (新丁花開)
Ruby Lin (林心如) – The Way We Were (16個夏天)
Huang Pei Jia (黃姵嘉) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Rabbit Yang (楊可涵) – The New World (新世界) (TTV)
Janel Tsai (蔡淑臻) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actor – Drama:
Zhu De Gang (朱德剛) – The New World (新世界)
Mark Lee (李天柱) – San Bao Wanted To Go Home (三寶要回家) (DaAi TV)
Zhang Shao Huai (張少懷) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事) (GTV / TTV)
Melvin Sia (謝佳見) – The Way We Were (16個夏天)
Soda Voyu (蘇達) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Supporting Actress – Drama:
Jean Lee (李依瑾) – The New World (新世界)
Lin Yu Xuan (林雨宣) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Miao Ke Li (苗可麗) – Someone Like You (聽見幸福) (SETTV)
Tiffany Hsu (許瑋甯) – The Way We Were (16個夏天)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)

Best Director – Drama:
Li Zhi Qiang (李志薔) – Brave Forward (新丁花開)
Chen Rong Hui (陳戎暉) – Apple In Your Eye (妹妹)
Xu Fu Xiang (許富翔) – The Way We Were (16個夏天)
Xu Zhao Ren (許肇任) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Lai Meng Jie and Zhang Xiu Cheng (賴孟傑、張修誠) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Du Zheng Zhe, Lu Hui Xin, Yang Hui Wen, and Li Song Lin (杜政哲、盧慧心、楊蕙文、李松霖) – The Way We Were (16個夏天)
Lu Shi Yuan (呂蒔媛) – Long Day’s Journey Into Light (出境事務所)
Wu Fan / Wu Yu Qing, Deng Li Fen, Hei Mi / Tu Fang Xiang, and Chen Jia Zhen (吳繁/吳毓青、鄧莉芬、黑米/涂芳祥、陳嘉振) – iHero (C.S.I.C鑑識英雄)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – Apple In Your Eye (妹妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – The New World (新世界)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Easton Dong (東明相) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – The Road Home (回家路上)
Kaiser Chuang (莊凱勛) – On A Journey (出遊) (PTS’ Student Life Story Collection)
Jag Huang (黃健瑋) – Wake Up (麻醉風暴)
Huang Deng Hui (黃鐙輝) – Let The Sunshine In (浪子單飛)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Mei Fang (梅芳) – Water’s Origin (水源地) (PTS’ Life Story Collection)
Jenny Wen (溫貞菱) – The Kids (小孩)
Megan Lai (賴雅妍) – Love’s End Point (愛情的盡頭) (PTS’ Life Story Collection)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Chris Wu (吳慷仁) – Wake Up (麻醉風暴)
Mason Lee (李淳) – Love’s End Point (愛情的盡頭)
Michael Huang (黃仲崑) – Wake Up (麻醉風暴)
Xi Xiang (喜翔) – God of Love Karaoke (愛神卡拉OK) (PTS’ Life Story Collection)
Wen Cheng Lin (溫乘麟) – Mother’s Practiced Tune (母親練習曲)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Momo Wu (吳若湄) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Vivi Lee (李維維) – A Corner (一個角落) (CTI)
Chen Qiu Zhen (陳秋貞) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Xie Ying Xuan (謝盈萱) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xu Rong Rong (許榕容) – Let The Sunshine In (浪子單飛)
Liao Shi Han (廖士涵) – The Road Home (回家路上)
Aozaru Shiao (蕭力修) – Wake Up (麻醉風暴)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Yu Wei Shan (于瑋珊) – The Kids (小孩)
Chen Yi Ru (陳怡儒) – On A Journey (出遊)
Zhang Qi En (張綺恩) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Jian Ming and Wang Hui Zhu (黃建銘、王卉竺) – Wake Up (麻醉風暴)
Cai Yi Deng (蔡沂澄) – The Road Home (回家路上)

Best Cinematography:
Li Ming (李鳴) – Rainbow Fairy (尋物少女) (CTI)
Zhou Wen Qin, Zhang Wei Zhi, and Liang Yi Yang (周文欽、張緯誌、梁義洋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Hu Wu Zheng (胡午正) – Brave Forward (新丁花開)
Feng Xin Hua (馮信華) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Huang Pei Li, Hu Guo wei, Xie Zheng Feng, Du Li Ren, and Liang Yong Guang (黃培理、胡國偉、謝政峰、杜立仁、梁勇光) – Slow Travel Adventures (浩克慢遊) (PTS)

Best Film Editing:
Lin Xin Min and Zhou Wen Qin (林欣民、周文欽) – Taiwan to the World: Island of Fish: Promise Fish (綻放真台灣5–魚之島:黑潮的承諾)
Nian Li Wen (粘瓈文) – Discovery (台灣製造大解密)
Nian Li Wen and Lin Xin Min (粘瓈文、林欣民) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Lai Meng Jie (賴孟傑) – Freak Family (超級夥伴) (Videoland Television Network)
Su Pei Yi (蘇珮儀) – Rainbow Fairy (尋物少女)

Best Sound Editing:
Li Chun Xiong, Lin Jie, Xia Jing Chun, and Xie Zong Jie (李春雄、林潔、夏敬淳、謝宗杰) – Brave Forward (新丁花開)
Yu Zheng Xian (余政憲) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Hong Zi Wei (洪梓為) – 1 Carat’s Roommate (一克拉的室友) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Fei Wu and Shen Zhi Peng (陳飛午、沈志朋) – Taiwan to the World: Island of Fish: Taste of Fish (綻放真台灣5–魚之島:台灣好吃魚)
Jiang Zhen Dao, Xu Lan Ting, Chen Wei Jun, You Wan Shen (蔣震道、徐嵐婷、陳惟君、游寓紳) – Freak Family (超級夥伴)

Best Lighting:
Li Yuan Yue (李元嶽) – Go Music 3 (音樂萬萬歲3) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – Mr. Right Wanted (徵婚啟事)
Dong Chong An (董崇安) – Angel’s Voice Recorder (天使的收音機)
Xie Han Yang (謝漢諹) – Brave Forward (新丁花開)
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – Probing Worries (偷窺心事) (PTS’ Life Story Collection)

Best Art and Design:
You Jia Shi, Huang Jian Hao, Wu Jin Wei, Cai Can En, Chen Shu Lin (尤佳施、黃健豪、吳進偉、蔡燦恩、陳淑琳) – World’s Top Chinese Music (全球中文音樂榜上榜) (TVBS)
Yao Guo Zhen and Figaro Ceng (姚國禎、曾少宗) – Maidenology (許涼涼與她的少女們)
Chen Wei Zhong (陳韋中) – Freak Family (超級夥伴)
Chen Jia Sheng (陳嘉晟) – Brave Forward (新丁花開)
Liao Bing (廖秉怡) – A Corner (一個角落)

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2014: Winners

Okay, here are the results for this year. All are listed in the order they were presented.

Best Film Editing – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
An Bang and Zheng Xin Kai (安邦、鄭心愷) – Double Happiness (主桌)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Fan Yang Zhong and Lin Xin Min (范揚仲、林欣民) – Almost Heaven (回家的女人)
Chen Bo Wen and Li Yi Shan (陳博文、李宜珊) – Youth’s Advancement – In Regards To 20 Onward (青春的進擊—關於二十,以及¬¬。) (PTS)
Yang Shou Yi and Lin Xin Min (楊守義、林欣民) – Discovery – Army Frogmen (台灣特戰部隊)

Best Cinematography – Presenter(s): Liang Xiu Shen ( 梁修身) and ?:
Li Ming (李鳴) – Cigarette Ends (菸蒂)
Chen Tian Bao (陳添寶) – Record Standpoint – Boiling Sand River (紀錄觀點—滾滾沙河) (PTS)
Ma Hua (馬華) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie and Lin Hou Cheng (陳鈺杰、林厚成) – Rite of Spring (曉之春)
Chen Jun Kang, Xu Zhi Wei, Zhu Pei Ji, and Ye Dao Hong (陳俊康、許智為、朱培基、葉道宏) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Lighting – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Ding Hai De (丁海德) – Lonely River (在河左岸)
Li Shao Yun and Wang Zhi Zheng (李少雲、王知政) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Deng Ji Xuan (鄧紀璿) – Cou Zhen (湊陣) (PTS’ Life Story Collection)
Xie Jian Fa (謝建發) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Su Liang Zhi (蘇良志) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌)

Best Sound Editing – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Shen Sheng De and Li Ying  (沈聖德、李穎) – Housework Proposal (家事提案)
Du Du Zhi (杜篤之) – PTS HD Record Version – Golden Horse Series  (公視HD紀錄片—金馬系列【戰酒】)
Zhou Zong Kun and Chen Yi Qi (周宗崑、陳羿棨) – Life Journey – Hello Brain! (生命旅程—Hello Brain!) (PTS)
Jiang Tao (蔣韜) – To-Go Station (客家電視電影院—《到站》) ( Hakka TV)
Xue Yi Xin, Wu Xin Ying, and Yu Zheng Xian (薛易欣、吳欣穎、余政憲) –  Freeman (自由人)

Best Art and Design – Presenter(s): Ye Tian Lun (葉天倫) and Chen Bo Zheng (陳博正):
Fan Jia Qi (范家綺) – The Snail School (慢吞吞小學)
Peng Wei Min and Ye Cheng Da (彭維民、葉承達) – Freeman (自由人)
Pu Shi Rong (蒲士榮) – Almost Heaven (回家的女人)
Liu Ji Fu and Lin Zhi Ming (劉基福、林智明) – Lonely River (在河左岸)
Su Yao Tang and Li Jian Yu (蘇耀堂、李建裕) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
Lv Fu Lu (呂福祿) – Land of Purple Pearl (紺珠之地) (PTS’ Student Life Story Collection)
Rock (洛可杉) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號)
Xi Xiang (喜翔) – Cigarette Ends (菸蒂)
Cai Ming Xiu (蔡明修) – Freeman (自由人)
Pan Qin Yu (潘親御) – Summer Trifles (夏日紀事) (PTS’ Student Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Joe Cheng (鄭元暢) and Amber Kuo (郭采潔):
June Tsai (蔡君茹) / Liu Yue (六月) – Go Ah Wen! (加油喔!阿文) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Ying Liu (陳英柳) – Forward, Sir! (轉。大人) (PTS’ Life Story Collection)
Yang Jie Mei (楊潔玫) – Thank You, Patronage(銘謝惠顧)
Jenny Wen (溫貞菱) – Rite of Spring (曉之春)
Rao Xing Xing (饒星星) – Freeman (自由人)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Jia Jun and Fu Kai Ling (王傢軍、傅凱羚) – Land of Purple Pearl (紺珠之地)
Chen Yu Li (陳昱俐) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie, Wang Li Wen, and Li Zhang Qing Hui (陳鈺杰、王莉雯、李張清慧) – Rite of Spring (曉之春)
Liang Mo Fei and An Zhe Yi (梁莫非、安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Zhang Qi En and Wang Chuan Zong (張綺恩、王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
An Zhe Yi (安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Rite of Spring (曉之春)
Liao Shi Han (廖士涵) – Cigarette Ends (菸蒂)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
PTS’ Student Life Story Collection – Freeman (自由人)
PTS’ Life Story Collection – Almost Heaven (回家的女人)
PTS’ Life Story Collection – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Rite of Spring (曉之春) (CTV)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter(s): Long Shao Hua (龍劭華):
Wang Xi Rui (王錫瑞) / Wang Rui (王瑞) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天) (PTS’ Life Story Collection)
Shi Ming Shuai (施名帥) – Freeman (自由人)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Almost Heaven (回家的女人)
Huang He (黃河) – Cigarette Ends (菸蒂) (CTV)
Xi Xiang (喜翔) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenter(s): :
Yin Xin (尹馨) – Almost Heaven (回家的女人)
Lee Kang Yi (李康宜) – Rite of Spring (曉之春)
He Ai Yun (何璦芸) / He Xiu Lan (何秀蘭) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
Zheng Jia Yu (鄭家榆) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Megan Lai (賴雅妍) – Housework Proposal (家事提案) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Lonely River (在河左岸)
Jacky Ku (古理德) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Jay Shih (是元介) – In A Good Way (我的自由年代)
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Yankee Yang (楊子儀) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actress – Drama – Presenter(s): Chris Wang (王宥勝) and Leroy Yang (楊一展):
Riva Chang (張可昀) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Lin Nai Hua (林乃華) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Jo’elle Lu (陸明君) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌) (SETTV)
Xi Man Ning (席曼寧) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Lonely River (在河左岸)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di, An Zhe Yi, Zhan Jun Jie, Gao Miao Hui, and Yu Zhi Wen (王小棣、安哲毅、張可欣、詹俊傑、高妙慧、余智珉) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Li Ding Wei, Wen Cai, and Wang Gong Cheng (李定偉、文采、王公誠) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Chen Zhang Lun, Ke Shu Qing, and Lin Jia Hui (陳長綸、柯淑卿、林佳慧) – Lonely River (在河左岸)
Xu Yun Qi and Wu Pei Zhen (許芸齊、吳佩珍) – In A Good Way (我的自由年代)
Wen Yi Hui and Li Yi Ze (溫怡惠、李義澤) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Director – Drama – Presenter(s): Li Li Qun (李立群):
Wang Xiao Di and An Zhe Yi (王小棣、安哲毅) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Wu Meng En (吳蒙恩) – In A Good Way (我的自由年代)
Zhou Xiao Peng and Ye Hong Wei (周曉鵬、葉鴻偉) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Chen Zhang Lun (陳長綸) – Lonely River (在河左岸)
Zheng Fen Fen (鄭芬芬) – Kiss Me Mom! (媽,親一下!) (TVBS)

Best Marketing Program – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lovestore at the Corner (巷弄裡的那家書店) (CTS)
Super Taste: Summer Day Heated Battle, Fated Program (食尚玩家(夏日熱鬪篇命運規劃局)) (TVBS)
A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)

Best Leading Actress – Drama – Presenter(s): Christopher Lee (李銘順) and Tian Xin (天心):
Tian Xin (天心) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Zhong Xin Ling (鍾欣凌) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Sandrine Pinna (張榕容) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Cheryl Yang (楊謹華) – The Queen (女王的誕生) (CTV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Lonely River (在河左岸)

Best Leading Actor – Drama – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Han Yi Bang (韓宜邦) (Junior) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Hans Chung (鍾承翰) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Christopher Lee (李銘順) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)
Zhang Ting Hu (張庭瑚) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Blue Lan (藍正龍) – CHOCOLAT (流氓蛋糕店) (GTV)

Best Dramas – Presenter(s): Vic Chou (周渝民) and Chen Bo Lin (陳柏霖):
Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店) (PTS)
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Sun After Rain (雨後驕陽) (NEXT TV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lonely River (在河左岸) (Hakka TV)

Woohoo! Another exciting year! Well, some stuff spoiled my moods a bit. Yet the later parts made up for it. Not because of the winners, since they deserved it with all their hard work! It was one of the side things. Anyway, congrats to all winners!

*All information was translated and verified by DTLCT, therefore, NOT 100% accurate. IF mistakes were found, please leave a comment. Thanks!

Golden Bell Awards 2014: Nominations List

Okay, I’m late this year, but oh well. It’s not like I watched that much this year. Still, some of the nominations are actually on my to-watch list, just that I haven’t gotten time to watch it yet. But it sure is all over the place this year. It’s not that I’m complaining. I just feel that it’s a bit strange. Yet I guess it’s refreshing in a sense.

Best Dramas:
Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店) (PTS)
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Sun After Rain (雨後驕陽) (NEXT TV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lonely River (在河左岸) (Hakka TV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
PTS’ Student Life Story Collection – Freeman (自由人)
PTS’ Life Story Collection – Almost Heaven (回家的女人)
PTS’ Life Story Collection – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Rite of Spring (曉之春) (CTV)

Best Leading Actor – Drama:
Han Yi Bang (韓宜邦) (Junior) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Hans Chung (鍾承翰) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Christopher Lee (李銘順) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)
Zhang Ting Hu (張庭瑚) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Blue Lan (藍正龍) – CHOCOLAT (流氓蛋糕店) (GTV)

Best Leading Actress – Drama:
Tian Xin (天心) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Zhong Xin Ling (鍾欣凌) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Sandrine Pinna (張榕容) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Cheryl Yang (楊謹華) – The Queen (女王的誕生) (CTV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Lonely River (在河左岸)

Best Supporting Actor – Drama:
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Lonely River (在河左岸)
Jacky Ku (古理德) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Jay Shih (是元介) – In A Good Way (我的自由年代)
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Yankee Yang (楊子儀) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Supporting Actress – Drama:
Riva Chang (張可昀) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Lin Nai Hua (林乃華) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Jo’elle Lu (陸明君) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌) (SETTV)
Xi Man Ning (席曼寧) – A Good Wife (親愛的,我愛上別人了)
Isa Hsieh (謝瓊煖) – Lonely River (在河左岸)

Best Director – Drama:
Wang Xiao Di and An Zhe Yi (王小棣、安哲毅) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Wu Meng En (吳蒙恩) – In A Good Way (我的自由年代)
Zhou Xiao Peng and Ye Hong Wei (周曉鵬、葉鴻偉) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Chen Zhang Lun (陳長綸) – Lonely River (在河左岸)
Zheng Fen Fen (鄭芬芬) – Kiss Me Mom! (媽,親一下!) (TVBS)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Wang Xiao Di, An Zhe Yi, Zhan Jun Jie, Gao Miao Hui, and Yu Zhi Wen (王小棣、安哲毅、張可欣、詹俊傑、高妙慧、余智珉) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Li Ding Wei, Wen Cai, and Wang Gong Cheng (李定偉、文采、王公誠) – Amour et Pâtisserie (沒有名字的甜點店)
Chen Zhang Lun, Ke Shu Qing, and Lin Jia Hui (陳長綸、柯淑卿、林佳慧) – Lonely River (在河左岸)
Xu Yun Qi and Wu Pei Zhen (許芸齊、吳佩珍) – In A Good Way (我的自由年代)
Wen Yi Hui and Li Yi Ze (溫怡惠、李義澤) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Xi Rui (王錫瑞) / Wang Rui (王瑞) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天) (PTS’ Life Story Collection)
Shi Ming Shuai (施名帥) – Freeman (自由人)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Almost Heaven (回家的女人)
Huang He (黃河) – Cigarette Ends (菸蒂) (CTV)
Xi Xiang (喜翔) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Yin Xin (尹馨) – Almost Heaven (回家的女人)
Lee Kang Yi (李康宜) – Rite of Spring (曉之春)
He Ai Yun (何璦芸) / He Xiu Lan (何秀蘭) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
Zheng Jia Yu (鄭家榆) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Megan Lai (賴雅妍) – Housework Proposal (家事提案) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Lv Fu Lu (呂福祿) – Land of Purple Pearl (紺珠之地) (PTS’ Student Life Story Collection)
Rock (洛可杉) – Wu Di Zhan Jian Xie He Hao  (無敵戰艦協和號)
Xi Xiang (喜翔) – Cigarette Ends (菸蒂)
Cai Ming Xiu (蔡明修) – Freeman (自由人)
Pan Qin Yu (潘親御) – Summer Trifles (夏日紀事) (PTS’ Student Life Story Collection)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
June Tsai (蔡君茹) / Liu Yue (六月) – Go Ah Wen! (加油喔!阿文) (PTS’ Life Story Collection)
Chen Ying Liu (陳英柳) – Forward, Sir! (轉。大人) (PTS’ Life Story Collection)
Yang Jie Mei (楊潔玫) – Ming Xie Hui Gu (銘謝惠顧)
Jenny Wen (溫貞菱) – Rite of Spring (曉之春)
Rao Xing Xing (饒星星) – Freeman (自由人)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)
An Zhe Yi (安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Rite of Spring (曉之春)
Liao Shi Han (廖士涵) – Cigarette Ends (菸蒂)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Jia Jun and Fu Kai Ling (王傢軍、傅凱羚) – Land of Purple Pearl (紺珠之地)
Chen Yu Li (陳昱俐) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie, Wang Li Wen, and Li Zhang Qing Hui (陳鈺杰、王莉雯、李張清慧) – Rite of Spring (曉之春)
Liang Mo Fei and An Zhe Yi (梁莫非、安哲毅) – Thank You, Patronage (銘謝惠顧)
Zhang Qi En and Wang Chuan Zong (張綺恩、王傳宗) – Just Want To Challenge You To Live Another Day (只想比你多活一天)

Best Cinematography:
Li Ming (李鳴) – Cigarette Ends (菸蒂)
Chen Tian Bao (陳添寶) – Record Standpoint – Boiling Sand River (紀錄觀點—滾滾沙河) (PTS)
Ma Hua (馬華) – Freeman (自由人)
Chen Yu Jie and Lin Hou Cheng (陳鈺杰、林厚成) – Rite of Spring (曉之春)
Chen Jun Kang, Xu Zhi Wei, Zhu Pei Ji, and Ye Dao Hong (陳俊康、許智為、朱培基、葉道宏) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Film Editing:
An Bang and Zheng Xin Kai (安邦、鄭心愷) – Double Happiness (主桌)
Ke Wen Li (柯汶利) – Freeman (自由人)
Fan Yang Zhong and Lin Xin Min (范揚仲、林欣民) – Almost Heaven (回家的女人)
Chen Bo Wen and Li Yi Shan (陳博文、李宜珊) – Youth’s Advancement – In Regards To 20 Onward (青春的進擊—關於二十,以及¬¬。) (PTS)
Yang Shou Yi and Lin Xin Min (楊守義、林欣民) – Discovery – Army Frogmen (台灣特戰部隊)

Best Sound Editing:
Shen Sheng De and Li Ying  (沈聖德、李穎) – Housework Proposal (家事提案)
Du Du Zhi (杜篤之) – PTS HD Record Version – Golden Horse Series  (公視HD紀錄片—金馬系列【戰酒】)
Zhou Zong Kun and Chen Yi Qi (周宗崑、陳羿棨) – Life Journey – Hello Brain! (生命旅程—Hello Brain!) (PTS)
Jiang Tao (蔣韜) – To-Go Station (客家電視電影院—《到站》) (Hakka TV)
Xue Yi Xin, Wu Xin Ying, and Yu Zheng Xian (薛易欣、吳欣穎、余政憲) –  Freeman (自由人)

Best Lighting:
Ding Hai De (丁海德) – Lonely River (在河左岸)
Li Shao Yun and Wang Zhi Zheng (李少雲、王知政) – Boys Can Fly (刺蝟男孩)
Deng Ji Xuan (鄧紀璿) – Cou Zhen (湊陣) (PTS’ Life Story Collection)
Xie Jian Fa (謝建發) – Sun After Rain (雨後驕陽)
Su Liang Zhi (蘇良志) – Once Upon A Time In Beitou (熱海戀歌)

Best Art and Design:
Fan Jia Qi (范家綺) – The Snail School (慢吞吞小學)
Peng Wei Min and Ye Cheng Da (彭維民、葉承達) – Freeman (自由人)
Pu Shi Rong (蒲士榮) – Almost Heaven (回家的女人)
Liu Ji Fu and Lin Zhi Ming (劉基福、林智明) – Lonely River (在河左岸)
Su Yao Tang and Li Jian Yu (蘇耀堂、李建裕) – Sun After Rain (雨後驕陽)

Best Marketing Program:
In A Good Way (我的自由年代) (SETTV)
Boys Can Fly (刺蝟男孩) (PTS)
Lovestore at the Corner (巷弄裡的那家書店) (CTS)
Super Taste: Summer Day Heated Battle, Fated Program (食尚玩家(夏日熱鬪篇命運規劃局)) (TVBS)
A Good Wife (親愛的,我愛上別人了) (GTV)

*All information was translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2013: Winners

I know, I know. I’m way late with posting up results. But I had to wait until I actually have time or try to squeeze in some watching here and there before I could post this up–instead of just copying and pasting stuff from other sites. Anyway, those of you who have watched or read news know who won. (Go here to read about more exciting updates from the pros! LOL!) Again, like last year, I’m posting results by the order it was announced (except for variety shows, etc).

Best Film Editing – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Chen Zhen Guo (陳振國) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)
Gao Ming Sheng (高鳴晟) – The Busy Young Psychic (神算)
Huang Guan Jun (黃冠鈞) – Record Standpoint – A Rolling Stone (紀錄觀點—築巢人)
Wen Ming Long (溫明龍) – Home (回家)
Fan Qiu Yan (潘秋燕) – The Cursed Mere (陂塘)

Best Cinematography – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Li Xue Zhu (李學主) – Discovery – Dajia River (DaAi TV)
Lin Jun Yang (林君陽) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮) (PTS’ Life Story Collection)
Fu Shi Ying (傅士英) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Liao Jing Yao (廖敬堯) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Liu Zhi Yi (劉志益) – MTV Taiwan Documentary (MIT台灣誌)

Best Marketing Program – Presenters: Megan Lai and Leroy Yang:
Two Fathers (2個爸爸) (SETTV)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
KO One Return (終極一班2) (GTV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Na Dou (納豆) and Selina Ren:
Mariko Okubo (大久保麻梨子) – Substitute For Love (愛情替聲)
Debbie Yao (姚黛瑋) – Sweet Recipe of Happiness (幸福蜜方) (PTS’ Life Story Collection)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Radiance of Heng Sheng (光明恆生) (DaAi TV)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Life Is Shit (臺北八個人) (PTS’ Life Story Collection)
Tan Ai Zhen (譚艾珍) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)

Best Lighting:
Wu Ming De (吳明德) – National Treasure In Focus (對焦國寶) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Cursed Mere (陂塘)
Zhuang Hong Yu (莊弘裕) – Sunlight Paradise (日光天堂)
Cheng Wei Zhong (程韋中) – Substitute For Love (愛情替聲
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Sound Editing:
Wu Jia Li, Lin Chuan Zhi, Jian Shu Huan, and Huang Shan Liang (吳嘉莉、林傳智、簡淑歡、許勝雄、荒山亮) – Flavor of Life (含笑食堂)
Chen An Ru, Yu Zheng Xian, and Zhang Rong Yi (陳安如、余政憲、張榮倚) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Huang Nian Yong, Zheng Wei Zhi, and Zhang Rong Yi (黃年永、鄭維芝、張榮倚) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Yang Yi Xuan, Shen Sheng De, and Xu Yi Hong (楊以瑄、沈聖德、許一鴻) – The Busy Young Psychic (神算)
Deng Mao Zi, Gao You Feng, Suo Ji Chang, Luo Yi Juan, and Li Ai Xuan (鄧茂茲、高友峰、鎖際昌、羅怡娟、李艾璇) – Traversal 101 (穿越101)

Best Art and Design:
Lin Pei Chen (林沛辰) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Ke Qing Mei (柯青每) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Xu Ying Guang and Zhao Shu Yin (許英光、趙舒音) – Home (回家)
Zheng Jia Wei (鄭嘉偉) – Traversal 101 (穿越101)
Lai Yong Kun (賴勇坤) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Chen Jia Min (陳佳敏) – The Will to Power (權力過程)
Chen Guan Ting and Huang Jing Zu (陳冠廷、黃靖祖) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Huang Ying Min and Lv Deng Gui (黃英珉、呂登貴) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰) (Hakka TV)
Lei Xiao Ci (雷孝慈) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Liao Shi Han and Shi Hong Ru (廖士涵、施虹如) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Wu Ding Qian (吳定謙) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Li Tao (李滔) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Vince Kao (高英軒) – A Complete Life (双全)
Chen Mu Yi (陳慕義) – The Will to Power (權力過程)
Tang Zhi Wei (湯志偉) – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenters: Kingone Wang and Jade Chou:
Yin Xin (尹馨) – The Will to Power (權力過程)
Bai Bing Bing (白冰冰) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Sunlight Paradise (日光天堂) (Hakka TV)
Yu Pei Zhen (余佩真) – The Busy Young Psychic (神算) (PTS’ Student Life Story Collection)
Yang Xiao Li (楊小黎) – Substitute For Love (愛情替聲)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Long Shao Hua and Miao Ke Li:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Traversal 101 (穿越101)
Xin Jian Zong (辛建宗) – Substitute For Love (愛情替聲
Fan Yang Zhong (范揚仲) – The Will to Power (權力過程)
Zeng Xin Ying (曾馨瑩) – The 31st Sign (第三十一首籤)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Long Shao Hua and Miao Ke Li:
PTS’ Life Story Collection – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Traversal 101 (穿越101) (PTS)
PTS’ Life Story Collection – The 31st Sign (第三十一首籤)
PTS’ Life Story Collection – Substitute For Love (愛情替聲)
PTS’ Life Story Collection – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenter: Miao Ke Li:
Tai Bao (太保) – The Best Thing (最好的一件事) (PTS’ Student Life Story Collection)
Wang Mon Ling (王夢麟) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道) (PTS’ Life Story Collection)
Liang Xiu Shen (梁修身) – The Will to Power (權力過程)
Bi Xiao Hai (畢曉海) – Fresh Meatball (鮮肉餅) (PTS’ Student Life Story Collection)
Long Shao Hua (龍劭華) – La Ba Hong’s Song of Grief and Joy (喇叭宏的悲喜曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Supporting Actor – Drama – Presenters: James Wen and Janel Tsai:
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sweet Sweet Bodyguard (剩女保鏢) (SETTV)
Li Li Ren (李李仁) – Home (回家)
Li Chen Xiang (李辰翔) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Lin Zong Ren (林宗仁) – Love in the Wind (你是春風我是雨) (GTV)
Zhang Shao Huai(張少懷) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Supporting Actress – Drama – Presenters: James Wen and Janel Tsai:
Xiao Xun (小薰) – Love Me Or Leave Me (我租了一個情人) (TTV)
Lv Xue Feng (呂雪鳳) – Flavor of Life (含笑食堂)
Yang Ke Fan (楊可凡) – Flavor of Life (含笑食堂)
Ge Lei (葛蕾) – Home (回家)
Esther Liu (劉品言) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenters: Winnie Qu and Amber Kuo:
Xu Yu Ting, Wu Yi Ran, Xie Bing Xun, He Yao Xian, and Li Wan Rong (徐譽庭、吳怡然、謝秉勳、何曜先、李婉榕) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Huang Shi Ming, Liu Wei Ci, Zeng Xian Zhang, and Liu Rui Xuan (黃世鳴、劉瑋慈、曾顯章、劉蕊瑄) – Home (回家)
Huang Yu Jia (黃雨佳) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Ye Dan Qing, Yan Yi Fan, Lin Jia Hui, and Xi Qin (葉丹青、顏一帆、林佳慧、楊靚姝、嬉勤) – Flavor of Life (含笑食堂)
Wen Yu Fang (溫郁芳) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Director – Drama – Presenters: Winnie Qu and Amber Kuo:
Wang Ming Tai (王明台) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Zi Ping (林子平) – Home (回家)
Zhang Jin Rong (張晉榮) – The Cursed Mere (陂塘) (Hakka TV)
Ye Tian Lun (葉天倫) – Flavor of Life (含笑食堂)
You Zhi Wei, Gao Bing Quan, Guo Chun Hui, and Zhang Jia Xian (游智煒、高炳權、郭春暉、張佳賢) – The Late Night Shop (小站)

Best Leading Actress – Drama – Presenters: Tia Li and Puff Guo:
Ding Ye Tian (丁也恬) – My Summer Adventure (阿婆的夏令營) (Hakka TV)
Jade Chou (周幼婷) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Chen Xi (林辰唏) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Miao Ke Li (苗可麗) – Flavor of Life (含笑食堂)
Nikki Hsieh (謝欣穎) – Die Sterntaler (白色之戀) (CTV)

Best Leading Actor – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Sonia Sui:
Vic Chou (周渝民) – Home (回家)
Lin Jia Wei (林嘉瑋) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Morning Mo (莫子儀) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Jag Huang (黃健瑋) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Long Shao Hua (龍劭華) – Flavor of Life (含笑食堂)

Best Dramas – Presenters: Chen Bo Lin and Sonia Sui:
Home (回家) (CTS)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
End of Innocence (死了一個國中生之後) (Hakka TV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Wow! Congrats to all winners! It was fun to watch. But what I enjoyed was the unpredictable winners versus last year’s repetitive trends. I’m not acting like a sore loser about last year. But I felt this year have more variety with winners versus last year’s one take all so it was a bit boring on that front.

*All information were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2013: Nominations List

Another year gone by and here we are again, talking about the Golden Bell Awards. Again, I’m not going to translate some of the variety shows, etc because it’s too much of a headache for me.

Best Dramas:
Home (回家) (CTS)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
End of Innocence (死了一個國中生之後) (Hakka TV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Traversal 101 (穿越101) (PTS)
PTS’ Life Story Collection – The 31st Sign (第三十一首籤)
PTS’ Life Story Collection – Substitute For Love (愛情替聲)
PTS’ Life Story Collection – The Will to Power (權力過程)

Best Leading Actor – Drama:
Vic Chou (周渝民) – Home (回家)
Lin Jia Wei (林嘉瑋) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Morning Mo (莫子儀) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Jag Huang (黃健瑋) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Long Shao Hua (龍劭華) – Flavor of Life (含笑食堂)

Best Leading Actress – Drama:
Ding Ye Tian (丁也恬) – My Summer Adventure (阿婆的夏令營) (Hakka TV)
Jade Chou (周幼婷) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Chen Xi (林辰唏) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Miao Ke Li (苗可麗) – Flavor of Life (含笑食堂)
Nikki Hsieh (謝欣穎) – Die Sterntaler (白色之戀) (CTV)

Best Supporting Actor – Drama:
Chen Bo Zheng (陳博正) – Sweet Sweet Bodyguard (剩女保鏢) (SETTV)
Li Li Ren (李李仁) – Home (回家)
Li Chen Xiang (李辰翔) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Lin Zong Ren (林宗仁) – Love in the Wind (你是春風我是雨) (GTV)
Zhang Shao Huai(張少懷) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Supporting Actress – Drama:
Xiao Xun (小薰) – Love Me Or Leave Me (我租了一個情人) (TTV)
Lv Xue Feng (呂雪鳳) – Flavor of Life (含笑食堂)
Yang Ke Fan (楊可凡) – Flavor of Life (含笑食堂)
Ge Lei (葛蕾) – Home (回家)
Esther Liu (劉品言) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Director – Drama:
Wang Ming Tai (王明台) – Falling (含苞欲墜的每一天)
Lin Zi Ping (林子平) – Home (回家)
Zhang Jin Rong (張晉榮) – The Cursed Mere (陂塘) (Hakka TV)
Ye Tian Lun (葉天倫) – Flavor of Life (含笑食堂)
You Zhi Wei, Gao Bing Quan, Guo Chun Hui, and Zhang Jia Xian (游智煒、高炳權、郭春暉、張佳賢) – The Late Night Shop (小站)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Xu Yu Ting, Wu Yi Ran, Xie Bing Xun, He Yao Xian, and Li Wan Rong (徐譽庭、吳怡然、謝秉勳、何曜先、李婉榕) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Huang Shi Ming, Liu Wei Ci, Zeng Xian Zhang, and Liu Rui Xuan (黃世鳴、劉瑋慈、曾顯章、劉蕊瑄) – Home (回家)
Huang Yu Jia (黃雨佳) – End of Innocence (死了一個國中生之後)
Ye Dan Qing, Yan Yi Fan, Lin Jia Hui, and Xi Qin (葉丹青、顏一帆、林佳慧、楊靚姝、嬉勤) – Flavor of Life (含笑食堂)
Wen Yu Fang (溫郁芳) – Falling (含苞欲墜的每一天)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Tai Bao (太保) – The Best Thing (最好的一件事) (PTS’ Student Life Story Collection)
Wang Mon Ling (王夢麟) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道) (PTS’ Life Story Collection)
Liang Xiu Shen (梁修身) – The Will to Power (權力過程)
Bi Xiao Hai (畢曉海) – Fresh Meatball (鮮肉餅) (PTS’ Student Life Story Collection)
Long Shao Hua (龍劭華) – La Ba Hong’s Song of Grief and Joy (喇叭宏的悲喜曲) (PTS’ Life Story Collection)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Yin Xin (尹馨) – The Will to Power (權力過程)
Bai Bing Bing (白冰冰) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Zhu Zhi Ying (朱芷瑩) – Sunlight Paradise (日光天堂) (Hakka TV)
Yu Pei Zhen (余佩真) – The Busy Young Psychic (神算) (PTS’ Student Life Story Collection)
Yang Xiao Li (楊小黎) – Substitute For Love (愛情替聲)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Wu Ding Qian (吳定謙) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Li Tao (李滔) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Vince Kao (高英軒) – A Complete Life (双全)
Chen Mu Yi (陳慕義) – The Will to Power (權力過程)
Tang Zhi Wei (湯志偉) – The Will to Power (權力過程)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Mariko Okubo (大久保麻梨子) – Substitute For Love (愛情替聲)
Debbie Yao (姚黛瑋) – Sweet Recipe of Happiness (幸福蜜方) (PTS’ Life Story Collection)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Radiance of Heng Sheng (光明恆生) (DaAi TV)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Life Is Shit (臺北八個人) (PTS’ Life Story Collection)
Tan Ai Zhen (譚艾珍) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – A Di Zi, Do You Know? (阿弟仔,知道不知道)
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Traversal 101 (穿越101)
Xin Jian Zong (辛建宗) – Substitute For Love (愛情替聲
Fan Yang Zhong (范揚仲) – The Will to Power (權力過程)
Zeng Xin Ying (曾馨瑩) – The 31st Sign (第三十一首籤)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Chen Jia Min (陳佳敏) – The Will to Power (權力過程)
Chen Guan Ting and Huang Jing Zu (陳冠廷、黃靖祖) – The 31st Sign (第三十一首籤)
Huang Ying Min and Lv Deng Gui (黃英珉、呂登貴) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰) (Hakka TV)
Lei Xiao Ci (雷孝慈) – That Day, Mom Came To See Me (那天媽媽來看我)
Liao Shi Han and Shi Hong Ru (廖士涵、施虹如) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)

Best Cinematography:
Li Xue Zhu (李學主) – Discovery – Dajia River (DaAi TV)
Lin Jun Yang (林君陽) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮) (PTS’ Life Story Collection)
Fu Shi Ying (傅士英) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Liao Jing Yao (廖敬堯) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Liu Zhi Yi (劉志益) – MTV Taiwan Documentary (MIT台灣誌)

Best Film Editing:
Chen Zhen Guo (陳振國) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)
Gao Ming Sheng (高鳴晟) – The Busy Young Psychic (神算)
Huang Guan Jun (黃冠鈞) – Record Standpoint – A Rolling Stone (紀錄觀點—築巢人)
Wen Ming Long (溫明龍) – Home (回家)
Fan Qiu Yan (潘秋燕) – The Cursed Mere (陂塘)

Best Sound Editing:
Wu Jia Li, Lin Chuan Zhi, Jian Shu Huan, and Huang Shan Liang (吳嘉莉、林傳智、簡淑歡、許勝雄、荒山亮) – Flavor of Life (含笑食堂)
Chen An Ru, Yu Zheng Xian, and Zhang Rong Yi (陳安如、余政憲、張榮倚) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Huang Nian Yong, Zheng Wei Zhi, and Zhang Rong Yi (黃年永、鄭維芝、張榮倚) – Katang Kids (南風。六堆 喀噠大作戰)
Yang Yi Xuan, Shen Sheng De, and Xu Yi Hong (楊以瑄、沈聖德、許一鴻) – The Busy Young Psychic (神算)
Deng Mao Zi, Gao You Feng, Suo Ji Chang, Luo Yi Juan, and Li Ai Xuan (鄧茂茲、高友峰、鎖際昌、羅怡娟、李艾璇) – Traversal 101 (穿越101)

Best Lighting:
Wu Ming De (吳明德) – National Treasure In Focus (對焦國寶) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Cursed Mere (陂塘)
Zhuang Hong Yu (莊弘裕) – Sunlight Paradise (日光天堂)
Cheng Wei Zhong (程韋中) – Substitute For Love (愛情替聲
Zhong Qiong Ting (鍾瓊婷) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Art and Design:
Lin Pei Chen (林沛辰) – An Innocent Mistake (罪美麗)
Ke Qing Mei (柯青每) – Midsummer Night Prefectural City (仲夏夜府城)
Xu Ying Guang and Zhao Shu Yin (許英光、趙舒音) – Home (回家)
Zheng Jia Wei (鄭嘉偉) – Traversal 101 (穿越101)
Lai Yong Kun (賴勇坤) – 3 Flowers’ Natural Haircut (三朵花純理髮)

Best Marketing Program:
Two Fathers (2個爸爸) (SETTV)
Falling (含苞欲墜的每一天) (PTS)
Flavor of Life (含笑食堂) (SETTV)
KO One Return (終極一班2) (GTV)
An Innocent Mistake (罪美麗) (TTV)

*All information was translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2012: Winners

Some of you might have watched it.

The following will be listed in the order it was announced and the winner would be in bold (and only dramas were listed because I got lazy with translations like last time with the nominations list):

Best Film Editing – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Chen Yu Jie (陳鈺傑) and Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Chen Xiao Dong (陳曉東), Zheng Zhi Liang (鄭志良), and Jiang Yi Ting (江依庭) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Zhang Fei Qi (張斐棋) – In Time With You (我可能不會愛你)
Liao Qing Song (廖慶松) and Liu Yue Xing (劉悅行) – Record Standpoint – 303 (紀錄觀點—《303》)
Gu Xiao Yun (顧曉芸) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)

Best Cinematography – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Li Wei Jie (李偉傑) – Treasured Taiwan Series:  99 Bees (寶貝台灣系列:九九蜂鹰) (PTS)
Shen Rui Yuan (沈瑞源) – Luo Pan (落番) (PTS)
Lin Jun Yang (林君陽) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Liang Jie De (梁皆得) – Emerald (翡翠) (PTS)
Chen Yu Jie (陳鈺傑) – Thief (小偷)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Janel Tsai and James Wen:
Xu Ya Qi (許亞琦) – Intertwine (交錯)
Gail Lin (林嘉俐) – Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
Chamder Tsai (蔡燦得) – Listening to the Heart’s Voice (聽見心的聲音) (DaAi TV)
Lai Xiao Yi (賴曉誼) – Go, Daddy! (爸爸加油) (DaAi TV)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Princess and Prince (公主與王子)

Best Sound Editing – Presenters: Novia Lin (林若亞) and Xu Jun Hui (許俊輝):
Wang Gong Cheng (王公誠), Liang Qi Hui (梁啟慧), Chen Yue En (陳悅恩), and Zhu Jia Yi (朱家宜 ) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Shi Min Jie (史旻玠), Ye (葉約瑟), Ye Yue Se (葉約瑟) and Zhou Zhen (周震) – The Moonlight in Jilin (吉林的月光)
Xu Zhong Ya (徐中亞) – Record Standpoint – City Border Revelations (紀錄觀點 – 邊城啟示錄)
Tang Jun Jie (湯鈞傑), Jiang Zhen Dao (蔣震道), Wang Yu Jun (王榆鈞), and Chen Wei Jun (陳惟君) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Luo Xiang Ling (羅湘淩) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)

Best Art and Design – Presenters: Novia Lin (林若亞) and Xu Jun Hui (許俊輝):
Wu Ruo Yun (吳若昀) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Yang Zheng Yi (楊證譯), Zhuang Min Sheng (莊閔盛), and Zhao Zheng An (趙正安) – Fruit Ice Cream (水果冰淇淋) (PTS)
Jian Chun Yu (簡春玉) – I Love You So Much (粉愛粉愛你) (CTV)
Luo Wen Guang (羅文光) and You Li Guang (游麗光) – Glimmer of Love (愛的微光) (DaAi TV)
Su Yao Tang (蘇耀堂) – Facing it with a Smile (微笑面對) (DaAi TV)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Annie Chen and Peng Yi Yi (澎怡怡):
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Zhou Xu Wei (周旭薇) – The Golden Child (金孫)
Shi Li (施立) – No Way Home (離家的女人)
Lian Yi Qi (連奕琦) – Forgotten (遺忘)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Thief (小偷)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies – Presenters: Alice Ceng and Cai Kang Yong (蔡康永):
Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Fan Yun Jie (范云杰) – Marked Poems of the Yearsi (歲月的籤詩)
Cao Shi Han ( 曹仕翰) – My Dog Boyfriend (我的狗男友) (PTS)
Cai Yi Fen (蔡怡芬) and Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Liu Xue Rong (劉雪容), Li Gang (李崗), Zhou Xu Wei (周旭薇), and Hong Wen Jie (洪文潔) – The Golden Child (金孫)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Alice Ceng and Cai Kang Yong (蔡康永):
Lu Fu Lu (呂福祿) – City in the Wind’s Light (城市風裡的光) (PTS)
Ma Guo Xian (馬國賢) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xia Jing Ting (夏靖庭) – Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Butcher (肉販) (PTS)
Xi Xiang (喜翔) – Old Street Rhapsody (老街狂想曲) (PTS)

Best Lighting – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
Li Long Yu ( 李龍禹) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Chen Zhi Xuan (陳志軒) – The Incident at Fairy Valley (神仙谷事件) (Hakka TV)
Mei Shu Hao (梅書豪) – Forgotten (遺忘)
Lai Tian Jian (賴天健) – No Way Home (離家的女人)

Best Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
PTS’ Life Story Collection – Princess and Prince (公主與王子)
PTS’ Student Life Story Collection – Thief (小偷)
PTS’ Student Life Story Collection – No Way Home (離家的女人)
Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies – Presenters: Yao Yuan Hao and Ruby Lin:
Christoper Lee (李銘順) – Forgotten (遺忘)
Chen Zhu Sheng (陳竹昇) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Tuo Zong Hua (庹宗華) – Go, Daddy! (爸爸加油) (DaAi TV)
Huang He (黃河) – Princess and Prince (公主與王子)
Huang Wei De (黃維德) – Fly! Pigeon (飛吧!鴿子)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies – Presenters: June (六月) and (?):
Lu Xue Feng (呂雪鳳) – The Golden Child (金孫)
Jade Chou (周幼婷) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Helen Thanh Đào (海倫清桃) aka Nguyễn Thanh Đào (阮菁桃) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Gao Hui Jun (高慧君) – No Way Home (離家的女人)
Esther Liu (劉品言) – The Golden Child (金孫)

Best Marketing Program – Presenters: Li Luo (李羅) and Amanda Chu (朱芯儀):
Office Girls (小資女孩向前衝) (SETTV)
In Between (半熟戀人) (TTV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Remember, About Us (記得‧我們有約) (CTI)
Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)

Best Supporting Actor – Drama – Presenters: Li Luo (李羅) and Amanda Chu (朱芯儀):
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Wayback Into Love (愛。回來)
Chen Bo Zheng (陳博正) –  Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Jia Xiao Guo (賈孝國) – Innocence (阿戇妹)
Deng Zhi Hong (鄧志鴻) – Man * Boy (小孩‧大人)
Cai Zhen Nan (蔡振南) – Garden of Life (生命花園)

Best Screenwriter/ Script – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Ariel Lin:
Lin Zhi Ru (林志儒), Yang Jing Xiang (楊景翔), Chen Nan Hong (陳南宏), and Zhang Qi En (張綺恩) – Innocence (阿戇妹)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Zhang Xiu Ling (張秀玲) – Garden of Life (生命花園)
Jian Qi Feng (簡奇峰) and Lin Xin Hui (林欣慧) – Ex-boyfriend (前男友)

Best Supporting Actress – Drama – Presenters: Chen Bo Lin and Ariel Lin:
Ge Wei Ru (戈偉如) – Ti Amo Chocolate (愛上巧克力) (SETTV)
Lin Mei Xiu (林美秀) – In Time With You (我可能不會愛你)
Hong Xiao Ling (洪小鈴) – Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)
Yang Li Yin (楊麗音) – Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Wayback Into Love (愛。回來)

Best Director – Drama – Presenters: Tian Xin and Wilber Pan:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Jump! Cheer Leader (飆!企鵝里德) (Hakka TV)
Wu Mi Sen (吳米森) – Garden of Life (生命花園)
Lin Zhi Ru (林志儒) – Innocence (阿戇妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Winnie Qu (瞿友寧) – In Time With You (我可能不會愛你)

Best Leading Actress – Drama – Presenters: Tian Xin and Wilber Pan:
June Tsai/ Liu Yue (六月) – Wayback Into Love (愛。回來)
Gina Li (李千娜) – Ex-boyfriend (前男友)
Lee Kang Yi (李康宜) – Man * Boy (小孩‧大人)
Ariel Lin (林依晨) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Innocence (阿戇妹)

Best Leading Actor – Drama – Presenter: Nicky Wu:
Chen Bo Lin (陳柏霖) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Pin Yuan (黃品源) – Rainy Night Flower (雨夜花)
Huang Jian Wei (黃健瑋) – Innocence (阿戇妹)
Tony Yang (楊祐寧) – Ex-boyfriend (前男友)
Long Shao Hua (龍劭華) – Wayback Into Love (愛。回來)

Best Dramas – Presenter: Nicky Wu:
Man * Boy (小孩‧大人) (PTS)
Garden of Life (生命花園) (DaAi TV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Innocence (阿戇妹) (Hakka TV)
Wayback Into Love (愛。回來) (SETTV)

Thoughts? All I can say is this is a year for popular dramas instead of the under-rated ones, except for some instances. And that the judges are definitely playing safe this year. BUT nevertheless, I promise NOT to be a sore loser so congratulations to all the winners!

*Drama titles and such were translated and verified by DTLCT.

Golden Bell Awards 2012: Nominations List

I feel like being nice so I’m translating the list. (Okay, and because some drama and people I like actually got nominated. BUT I promise I won’t rant if the ones I don’t like end up winning. Unlike some people.) Go here, here, here, and here for links. (I did check with several sources so…) Oh yeah, won’t be translating too much into the variety shows or other talk shows since it’s too much of a headache to find the actual “name” it’s referred to in English.

Best Dramas:
Man * Boy (小孩‧大人) (PTS)
Garden of Life (生命花園) (DaAi TV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Innocence (阿戇妹) (Hakka TV)
Wayback Into Love (愛。回來) (SETTV)

Best Mini-series/ Tele-movies:
PTS’ Life Story Collection – Princess and Prince (公主與王子)
PTS’ Student Life Story Collection – Thief (小偷)
PTS’ Student Life Story Collection – No Way Home (離家的女人)
Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)

Best Leading Actor – Drama:
Chen Bo Lin (陳柏霖) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Pin Yuan (黃品源) – Rainy Night Flower (雨夜花)
Huang Jian Wei (黃健瑋) – Innocence (阿戇妹)
Tony Yang (楊祐寧) – Ex-boyfriend (前男友)
Long Shao Hua (龍劭華) – Wayback Into Love (愛。回來)

Best Leading Actress – Drama:
June Tsai/ Liu Yue (六月) – Wayback Into Love (愛。回來)
Gina Li (李千娜) – Ex-boyfriend (前男友)
Lee Kang Yi (李康宜) – Man * Boy (小孩‧大人)
Ariel Lin (林依晨) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Cai Yi (黃采儀) – Innocence (阿戇妹)

Best Supporting Actor – Drama:
Wang Jing Guan (王鏡冠) – Wayback Into Love (愛。回來)
Chen Bo Zheng (陳博正) –  Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Jia Xiao Guo (賈孝國) – Innocence (阿戇妹)
Deng Zhi Hong (鄧志鴻) – Man * Boy (小孩‧大人)
Cai Zhen Nan (蔡振南) – Garden of Life (生命花園)

Best Supporting Actress – Drama:
Ge Wei Ru (戈偉如) – Ti Amo Chocolate (愛上巧克力) (SETTV)
Lin Mei Xiu (林美秀) – In Time With You (我可能不會愛你)
Hong Xiao Ling (洪小鈴) – Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)
Yang Li Yin (楊麗音) – Accompany With You (陪你看天星) (DaAi TV)
Yan Yi Wen (嚴藝文) – Wayback Into Love (愛。回來)

Best Director – Drama:
Wang Chuan Zong (王傳宗) – Jump! Cheer Leader (飆!企鵝里德) (Hakka TV)
Wu Mi Sen (吳米森) – Garden of Life (生命花園)
Lin Zhi Ru (林志儒) – Innocence (阿戇妹)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Winnie Qu (瞿友寧) – In Time With You (我可能不會愛你)

Best Screenwriter/ Script – Drama:
Lin Zhi Ru (林志儒), Yang Jing Xiang (楊景翔), Chen Nan Hong (陳南宏), and Zhang Qi En (張綺恩) – Innocence (阿戇妹)
Xu Yu Ting (徐譽庭) – In Time With You (我可能不會愛你)
Huang Zhi Xiang (黃志翔) – Man * Boy (小孩‧大人)
Zhang Xiu Ling (張秀玲) – Garden of Life (生命花園)
Jian Qi Feng (簡奇峰) and Lin Xin Hui (林欣慧) – Ex-boyfriend (前男友)

Best Leading Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Christoper Lee (李銘順) – Forgotten (遺忘)
Chen Zhu Sheng (陳竹昇) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Tuo Zong Hua (庹宗華) – Go, Daddy! (爸爸加油) (DaAi TV)
Huang He (黃河) – Princess and Prince (公主與王子)
Huang Wei De (黃維德) – Fly! Pigeon (飛吧!鴿子)

Best Leading Actress – Min-series/ Tele-movies:
Lu Xue Feng (呂雪鳳) – The Golden Child (金孫)
Jade Chou (周幼婷) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Helen Thanh Đào (海倫清桃) aka Nguyễn Thanh Đào (阮菁桃) – My Little Honey Moon (野蓮香)
Gao Hui Jun (高慧君) – No Way Home (離家的女人)
Esther Liu (劉品言) – The Golden Child (金孫)

Best Supporting Actor – Mini-series/ Tele-movies:
Lu Fu Lu (呂福祿) – City in the Wind’s Light (城市風裡的光) (PTS)
Ma Guo Xian (馬國賢) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xia Jing Ting (夏靖庭) – Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
Gao Meng Jie (高盟傑) – Butcher (肉販) (PTS)
Xi Xiang (喜翔) – Old Street Rhapsody (老街狂想曲) (PTS)

Best Supporting Actress – Mini-series/ Tele-movies:
Xu Ya Qi (許亞琦) – Intertwine (交錯)
Gail Lin (林嘉俐) – Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
Chamder Tsai (蔡燦得) – Listening to the Heart’s Voice (聽見心的聲音) (DaAi TV)
Lai Xiao Yi (賴曉誼) – Go, Daddy! (爸爸加油) (DaAi TV)
Lu Yi Ching (陸弈靜) – Princess and Prince (公主與王子)

Best Director – Mini-series/ Tele-movies:
Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Zhou Xu Wei (周旭薇) – The Golden Child (金孫)
Shi Li (施立) – No Way Home (離家的女人)
Lian Yi Qi (連奕琦) – Forgotten (遺忘)
Chen Yu Jie (陳鈺杰) – Thief (小偷)

Best Screenwriter/ Script – Tele-movies:
Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Fan Yun Jie (范云杰) – Marked Poems of the Years (歲月的籤詩)
Cao Shi Han ( 曹仕翰) – My Dog Boyfriend (我的狗男友) (PTS)
Cai Yi Fen (蔡怡芬) and Zhu Jia Lin (朱家麟) – Princess and Prince (公主與王子)
Liu Xue Rong (劉雪容), Li Gang (李崗), Zhou Xu Wei (周旭薇), and Hong Wen Jie (洪文潔) – The Golden Child (金孫)

Best Cinematography:
Li Wei Jie (李偉傑) – Treasured Taiwan Series:  99 Bees (寶貝台灣系列:九九蜂鹰) (PTS)
Shen Rui Yuan (沈瑞源) – Luo Pan (落番) (PTS)
Lin Jun Yang (林君陽) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Liang Jie De (梁皆得) – Emerald (翡翠) (PTS)
Chen Yu Jie (陳鈺傑) – Thief (小偷)

Best Film Editing:
Chen Yu Jie (陳鈺傑) and Wang Xi Jie (王希捷) – Thief (小偷)
Chen Xiao Dong (陳曉東), Zheng Zhi Liang (鄭志良), and Jiang Yi Ting (江依庭) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Zhang Fei Qi (張斐棋) – In Time With You (我可能不會愛你)
Liao Qing Song (廖慶松) and Liu Yue Xing (劉悅行) – Record Standpoint – 303 (紀錄觀點—《303》)
Gu Xiao Yun (顧曉芸) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)

Best Sound Editing:
Wang Gong Cheng (王公誠), Liang Qi Hui (梁啟慧), Chen Yue En (陳悅恩), and Zhu Jia Yi (朱家宜 ) – Dear Mother Earth (跟著賴和去壯遊) (Hakka TV)
Shi Min Jie (史旻玠), Ye (葉約瑟), Ye Yue Se (葉約瑟) and Zhou Zhen (周震) – The Moonlight in Jilin (吉林的月光)
Xu Zhong Ya (徐中亞) – Record Standpoint – City Border Revelations (紀錄觀點 – 邊城啟示錄)
Tang Jun Jie (湯鈞傑), Jiang Zhen Dao (蔣震道), Wang Yu Jun (王榆鈞), and Chen Wei Jun (陳惟君) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Luo Xiang Ling (羅湘淩) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)

Best Lighting:
Li Long Yu ( 李龍禹) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Xu Shi Ming (許世明) – The Happy Life of Debbie (黛比的幸福生活)
Chen Zhi Xuan (陳志軒) – The Incident at Fairy Valley (神仙谷事件) (Hakka TV)
Mei Shu Hao (梅書豪) – Forgotten (遺忘)
Lai Tian Jian (賴天健) – No Way Home (離家的女人)

Best Art and Design:
Wu Ruo Yun (吳若昀) – To Get Married Or Not (結婚不結婚) (PTS)
Yang Zheng Yi (楊證譯), Zhuang Min Sheng (莊閔盛), and Zhao Zheng An (趙正安) – Fruit Ice Cream (水果冰淇淋) (PTS)
Jian Chun Yu (簡春玉) – I Love You So Much (粉愛粉愛你) (CTV)
Luo Wen Guang (羅文光) and You Li Guang (游麗光) – Glimmer of Love (愛的微光) (DaAi TV)
Su Yao Tang (蘇耀堂) – Facing it with a Smile (微笑面對) (DaAi TV)

Best Marketing Program:
Office Girls (小資女孩向前衝) (SETTV)
In Between (半熟戀人) (TTV)
In Time With You (我可能不會愛你) (GTV)
Remember, About Us (記得‧我們有約) (CTI)
Inborn Pair (真愛找麻煩) (SETTV)

*All information were translated and verified by DTLCT.